Cannon Fodder

Amerikan sinemasının vazgeçemediği konulardandır savaş. Genellikle bir grup asker çeşitli kahramanlıklar yapıp görevlerini yerine getirirler ve savaşı kazanırlar. Oyunumuzda konusuyla bu filmlere, grafikleriyle de çizgifilmleri andırıyor biraz.

Oyunu çalıştırdığımızda insanların dağların arasından gelerek özel kuvvete katılmak isteğiyle sıraya girdiklerini görüyoruz. Sırayla ihtiyaca göre bu insanlar askere alınıyorlar ve bölümlerde asker kaybettikçe buradan yeni askerlerle takviye yapıyoruz.

Bölümler genel 4-6 askerle oynanıyor. Görevimiz ise ya tüm düşman askerlerini öldürmek ya da düşman binalarını uçurmak oluyor genelde. Oyun tamamen mouse ile oynanıyor. Bu açıdan da dos oyunları açısından ilklerden olduğunu söyleybiliriz. Sol tuş ateş etmeye yarıyor. Yine mouse tuş kombinasyonlarıyla el bombası veya roket atabiliyoruz. Tabii elimizde varsa. Bunlar genelde düşman binalarının yanında duruyorlar ve tek kurşunla havaya uçabiliyorlar. Böyle olunca diğer binaları patlatamıyor ve bölümü bitiremeyebiliyoruz.

Askerlerimiz bölümlerde göstedikleri başarıya göre rütbe alıyorlar. Savaşırken rütbelilere ayrı önem göstermeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Hayatını kaybeden askerlerimizin mezarlarını ise bölüm aralarında karşımıza çıkan dağlık alanda görebiliyoruz.

Oyunun grafikleri çizgifilm şeklinde yapılmış. Bu da oyundaki şiddet unsurunu bir nebze de olsa azaltmış. Ama yine de düşman askerlerini vurduğumuzda sağa sola saçılan kanları ve bazen de can çekişmelerini görebiliyoruz. Ses efektleri ve müzikler ise oldukça başarılı. DOSBox ile oynarsanız ayarlamaları bilgisayarınıza göre yapınca sesleri duyabiliyorsunuz. Küçük bir ihtimalle de olsa oyun sesten dolayı başlayamayabiliyor. Ufak ayarlarla bu sorunu aşabilirsiniz.

Cannon Fodder deyince herkesin aklına güzel müzikleriyle Amiga versiyonu gelse de dos versiyonunun da ondan aşağı kalır yanı yok. Kendi türünde bir klasik ve Commandos gibi oyunlar için ise ilham kaynağı. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.