Golden Axe

Golden Axe oyununu ilk olarak 1992 yılında arkadaşımın Amiga 500’ünde oynamıştım. Grafikleri o kadar güzeldi ki. Oyununda dövüş ve vurdulu kırdılı bir oyun olması itibariyle bayağı bir ilgimi çekmişti o yıllarda.

Oyunumuz vurdulu kırdılı ve ilerlemeli bir action oyunu. Oyunda bulunan 3 farklı karakter arasından birini seçmemiz gerekiyor. Bu karakterleri açıklayacak olursak: İlk karakterimiz bir adam ve elinde kılıcı var. Tip olarak biraz Conan’ı andırıyor. İkinci karakterimiz bir kadın. Yine Conan’ı andırıyor ama onun kadın versiyonu diyebiliriz. Kadın olması sizi aldatmasın en az diğer karakterler kadar güçlü. Son karakterimiz ise elinde baltası olan yaşlı bir cüce. Diğer karakterlerimiz gibi bu cüce de kendinden beklenmeyecek bir şekilde dövüşüyor. Bütün karakterlerimizin kendilerine özgü büyü yapma stilleri var. Oyun sırasında darda kaldığımızda büyü yaparak bir nebze olsun rahatlıyoruz. Çünkü oyunda zaman zaman aynı anda 3-5 adamla dövüştüğümüz oluyor. Bir büyü yaparak bütün hepsini bir anda temizleyebiliyoruz. Ama büyü yapma hakkımızda sınırlı.

Oyunun belirli yerlerinde karşımıza sırtında çuval olan bir hayvan çıkıyor. Bu hayvanın hangi hayvan olduğunu kestirmeye çalışmayın. Çünkü acayip bir şey. Bu hayvana tekme atarak sırtındaki çuvaldan bazı maddeler düşürmesini sağlıyoruz. İşte bu düşen maddeleri aldığımızda bunlar bize ekstra büyü yapma imkanı sağlıyor. Ne kadar alırsak o kadar çok büyü yapabiliyoruz.

Oyun tamamen fantezi tarzında kurgulanmış bir oyun. Karşımıza çıkan insanlar ne gerçek insana benziyor, ne de hayvanlar gerçek hayvana. Bunu ancak oynayınca görebilirsiniz. Hele ilerleyen bölümlerde balık başlı, ejderha gövdeli ve akrep kuyruklu bir yaratık var ki. Bu yaratığa binip düşmanlarımıza saldırabiliyoruz.

Golden Axe genel anlamda zevkli bir oyun. Zaten oyunun başlangıcında nasıl bir oyun tarzı istediğinizi seçebiliyorsunuz. Arcade’yi seçerseniz eğlencelik bir oyun oluyor. Diğer seçeneklerde ise zorluk ve gerçeklik dereceleri gittikçe artıyor. Aslında konu olarak bilgisayar oyunlarında sıkça karşımıza çıkan bir konusu var. Bahsi geçen hayali ülkenin kralı ve prensesi düşmanlar tarafından kaçırılır. Düşmanların başında ise kötü kalpli Death Adder isminde bir mahlukat vardır. İşte bizde kralı ve prensesi düşmanların elinden kurtarmak için yollara düşüyoruz.

Bu oyunu kesinlikle ve kesinlikle DosBox programı ile çalıştırmanızı öneririm. Hele bir de Windows XP kullanıcıysanız DosBox kullanmadan oyundan bir performans almayı beklemeyin. Ayrıca oyunun sesleri ve müzikleri sadece DosBox programı ile gerçekçiliğe ulaşıyor.

Golden Axe’i Numpad ile oynuyoruz. 1-2-3-4-6-7-8-9 tuşlarını kullanarak yönümüzü belirliyoruz. 5 tuşu ile de action yapıyoruz. 5 ile herhangi bir yön tuşua basarsak karakterimiz farklı bir hareket yapıyor. 0 ile havaya zıplıyoruz. Eğer gideceğimiz yönün yön tuşuna arka arkaya iki defa basarsak o tarafa koşturuyor ve karşımıza çıkan düşmana omzumuzu patlatıveriyoruz. Enter tuşu ile de o meşhur büyümüzü yapıyoruz. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.