Wolfenstein 3D – Spear of Destiny

Uzun süredir bilgisayar oyunlarıyla ilgiliyim. Wolfenstein da PC de ilk oynadığım oyunlardandır. Bir kaç kere de bitirmişliğim var. Bildiğiniz gibi bu oyunda nazilerin elinden kurtulmaya çalışan bir adamı yönetiyorduk ve tabii ki sonunda da bunu başararak nazilerin elinden kurtuluyorduk. Yıllar sonra bu oyunun bir devam oyununun olduğunu öğrendim. İşte karşınızda Spear of Desiny…

Oyunun konusuna kısaca değinmek gerekirse yönettiğimiz B.J. Blazkowicz müttefiklerin en iyi ajanıdır. Yeni bir görev için Wolfenstein Şatosuna gönderilir. Bu seferki görevi Hitler’in ele geçirdiği ve özel güçlere sahip olduğu düşünülen bir mızrağı(Spear of Destiny) onlardan almaktır. Efsaneye göre bu mızrağın sahibi yenilmez oluyor, Hitler de bu fırsatı kaçırmayarak mızrağı elinde tutuyor doğal olarak.

Oyunda ilkine göre oldukça fazla değişiklik var. Mekanlar hemen hemen aynı. Bazen duvarları otlarla kaplanmış olarak görebiliriz. Düşmanlarımız ise yine nazi askerleri. Ama bu sefer biraz daha kalabalıklar. İlk oyunda son bölümlerde edindiğimiz döner başlı büyük makinalıyı oyunun başlarında alabiliyoruz. Bu da ilerleyen bölümlerde öldürmemiz gereken adam sayısının artacağını gösteriyor bize.

İlk oyuna göre değişen bir diğer özellik ise sesler. artık PC Speaker yerine daha kaliteli sesler duyabiliyoruz. Özellikle düşman askerlerinde gerçek sesler kullanılması çok iyi olmuş. Vurulunca “Ayyyyy” diye bağıran askerler oldukça komik. Bunun yanında silahımızdan çıkan sesler de ilk oyunla karşılaştırıldığında oldukça başarılı. Grafik açısından ise ilerleme seslere göre biraz daha az. Ama ilk oyunda olduğu gibi pek sorun çıkartacağını zannetmiyorum. Zira oyuna kendinizi kaptırdığınızda gözünüz silahınızdan ve düşman askerlerinden başka bir şey görmüyor.

Oyun kontrolleri ise ilkiyle tamamen aynı. Bu tür oyunlarda alıştığımız gibi mouse kontrolü yok oyunumuzda. Bunun yerine yön tuşlarıyla karakterimizi kontrol ederken CTRL tuşu da ateş etmemize yarıyor. SPACE tuşuyla da kapıları açabiliyoruz. Anlayacağınız oyunun kontrolleri oldukça basit.

Sonuç olarak ilki kadar başarılı olan bir oyunun adının pek duyulmaması beni şaşırttı. ilk oyunda günlerce çıkmaya çalıştığımız şatoya geri dönmek her ne kadar delilik olsa da sizin mızrağı ele geçirerek görevi tamamlayacağınıza eminim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.