Nigel Mansell

Aranızda yaşı 25’ten büyük olanlar varsa eğer bu büyük ustanın yarışlarını izleme olanağına belki erişmişlerdir. Nigel Mansell 1992 Formula 1 Şampiyonu unvanıyla 1992 yılında Formula 1 kariyerine son verdi. Kariyeri boyunca 31 galibiyet, 32 pole pozisyon ve 30 en hızlı tur zamanı elde etti. Yaptığı yarışlarda toplam 2099 turu lider olarak götürdü, 482 puan aldı. Ünlü yarışçılardan Eddie Irvine onun için “Mansell Mansell’dır. Bizler ise sadece basit ölümlüleriz” demiştir. 1990-1991 sezonunda Ayrton Senna ile olan mücadeleleri hala unutulmamıştır.

İşte böyle bir efsanenin de adına yakışır bir oyunu olmalıydı. Mansell pistlere veda eder etmez Gremlin firması işe koyuldu ve 1992 yılında Nigel Mansell’s World Championship oyununu piyasaya sürdü. Oyun o tarih için gerçekten güzel hazırlanmış bir yarış simulasyonuydu.

Oyunu çalıştırdığımızda karşımıza oyunun menüsü çıkıyor. Bu menüde istersek tek yarış, istersek de şampiyonayı seçip oyuna başlayabiliyoruz. Ya da aracımızı tanımak ve alışmak için “Driving School”u seçiyoruz. Eğer “Improve With Mansell” seçeneğini seçersek Nigel Mansell eşliğinde araç kontrol kabiliyetimizi ve nerede, ne zaman, neler yapmamız gerektiğini öğreniyoruz. Yaptığımız hatalarda Mansell’ın uyarılarıyla karşılaşıyoruz. Oyunda benim hoşuma giden en önemli nokta 1992 yılının takımlarının, sürücülerinin ve pistlerinin oyuna aynen aktarılmış olması. Bu zamanda bile oyun firmaları için büyük sorun olan telif haklarını Gremlin’in 1992 yılında nasıl aldığını siz düşünün artık. Ayrıca oyunun bir diğer özelliği de istediğiniz takımın adını ya da herhangi bir pilotunun adını değiştirebilmeniz. Bu yönüyle de değerlendirecek olursak bu sezonun formula 1 takımlarını ve pilotlarını bile oyuna kolayca adapte edebiliriz.

Grafiksel açıdan da oyun gayet başarılı. Gremlin’in Lotus serisi gibi oyunlarını düşünürsek bu oyunda bir adım daha ileri gittiğini söyleyebiliriz. Oyun iki Amiga disketi. Tek kötü yanı ise menü geçişleri arasındaki yüklemeler. Bazen 30’dan bazen de 20’den geriye sayıyor. Bu bölümlerde biraz sabırlı olmamız gerek. Zira az sonra başlayacak oyun beklediğinize deyecek cinsten. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.