Vroom

İşte… Bilgisayarda oynadığım ilk Formula 1 simulasyonlarından birisi. Beni tanıyanlar zaten ne kadar Formula 1 simulasyonu manyağı olduğumu bilirler. Her ne kadar Vrooms için F1 simulasyonu desek de aslında günümüzde çıkan Grand prix 4 ya da F1 Challange kadar gerçekçi olmadığını kabul etmemiz lazım. O zamanlarda insanlar biraz da işin arcade yani eğlence yönünde oldukları için yapılanlarda yarı eğlencelik oyunlardı. Vrooms’da böyle…

İlk önce oyunun gerçekçi olan kısımlarından bahsedeyim. Mesela pilot sayıları 22. Yani şu andaki F1 ile aynı ama pilot isimleri telif haklarından olsa gerek gerçek değil sadece benzetme. Yani Senna’ya Semma falan yazmışlar. Olsun bu bir kusur değil. Günümüzde de böyle oyunlar çıkıyor. Lastikler gerçekten aşınıyor ve benzinimiz bitebiliyor. Motorumuz patlıyor ki genelde vitesi manuel yapıp, vites attırmayı unuttuğumuz zamanlarda ortaya çıkıyor bu sorun. Pistler ve isimleri ise bildiğimiz F1 pistleri. Biraz dikkatli bakarsak gerçek olduklarını fark edebiliriz. Arabamız pite girdiğinde lastiklerini bizzat kendimiz değiştirebiliyoruz. Yakıtını da yükleyebiliyoruz.

Gelelim oyunun gerçeklikten uzak ve eğlence amaçlı yapılmış yanlarına. Arabamız gereğinden fazla hızlanıyor. Ve virajlarda aracı yolda tutmak imkansız hale geliyor. Yolun hemen yanlarında bazen direkler oluyor. Bu direklerin üstlerindeki yazılar ve tabelalar tabii ki önemli değil. Önemli olan bizi o direğe çarptırmak. Bizde çarpıyoruz tabi. Rakiplerimiz çok yavaşlar. Bizi hiç zorlamıyorlar. Her ne kadar oyun başlamadan acemi, profesyonel, mükemmel gibi zorluk seçeneklerden en zorunu seçsek bile rakipleri kolayca geçebiliyoruz. Pit diye yapılan yeri ayakta tutan direkler var. Yani pit üstü kapalı bir tarafı duvar, diğer tarafı ise direklerle ayakta duran bir yapı. Pite girerken genelde biz bu direklere çarpıyoruz. Ben çarpmam diyen varsa yalan söyler. Eğer birde benzinimiz az kalmışsa yandık demektir. Çünkü pit direklerine çarpıp arabamız durunca bilgisayar bizi tekrar yolun ortasına alıyor ve pite girmek için bir tur daha atmak zorunda kalıyoruz. Tabi benzin yarıyolda bitiyor.

İki kişi oyunu split ekranda aynı anda oynayabiliyor. Bu iki kişi aynı takımda oluyorlar. Ferrari’de Schumacher-Barichello ikilisi gibi. Grafik ve sesler olarak oyun çok iyi. Ama bir F1 simulasyon manyağı olarak beğenmediğim noktaları yukarıda yazdım. İlk oynadığım F1 simulasyonu olduğu için ne kadar kötü olsa da ismini hiç unutmam.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.