Test Drive 2

İşte bir klasik daha. Bu oyun için ne denebilir ki. Kendi türünde bir ilk ve çoğu oyun yapımcısı firma için ilham kaynağı. Şu anda bile piyasada bulunan bir çok araba simulasyonu eminim ki bu oyunu örnek alarak yapılmışlardır.

Oyunu yapan firma zamanın en iyi firmalarından Accolade. Bir çok klasik oyunda bu firmanın imzasını görebilirsiniz. Bu oyunun insanlar için cazip olmasını nedenlerinden birisi de o tarihte doğru düzgün televizyonda bile göremedikleri son model arabaları bırakın görmeyi, kullanma olanağına sahip olmalarıydı. Neydi bu arabalar? Kırmızı bir Ferrari ve beyaz bir Porsche.

Evet oyunda bu iki arabayı kullanabiliyorduk ama bu iki araba oyuna o kadar çok yetiyordu ki başka bir arabaya ihtiyaç bile duymuyorduk. Bu oyunun en güzel tarafı da rakibimizle işlek bir karayolunda yarışmamızdı. Arabaları solluyorduk, karşıdan gelen arabalardan kıl payı kurtuluyorduk. Bazen ise bodoslama çarpıyorduk. Gerçekten eğlenceliydi. Zaten oyunun ismi de buradan yola çıkılarak duello konulmuş. Eğer Need For Speed Underground’u oynadıysanız mutlaka konu olarak bu oyuna olan benzerliğini fark edeceksinizdir. Amacımız rakibimizi geçmeye çalışmak dedik. Bu arada da polise yakalanmamamız gerek tabi. Benzinimiz azaldığında da önümüze çıkan benzin istasyonunu ıskalamadan durup benzin almamız gerek.

Oyunun kontrolleri oldukça basit. Yön tuşlarıyla oynuyoruz oyunu. Eğer istersek Options kısmından vitesi otomatik ya da manuel olarak ayarlayabiliyoruz. Eğer manuel yaparsanız oyundan daha fazla zevk alacağınızı söylemek isterim. Daha gerçekçi oluyor. Oyunun grafiklerini buradan eleştirmek oyuna büyük bir saygısızlık olur. Çünkü grafikler son derece iyi. Hatta mükemmel. Bu gün çıkan en baba araba yarış oyunlarından NFS Underground’da bile rakiplerimiz ve bizim kullandığımız araçlara gösterilen grafiksel önem ne yazık ki yolda giden diğer araçlara gösterilmemiş. Ama o tarihte yapılan Test Drive II’ de bizim yönettiğimiz araçları bir tarafa bırakın karşıdan gelen araçların grafikleri ve markalarının da (burası çok önemli karşıdan gelen araçlar Mercedes, Chevrolet vb… marka araçlar) bariz şekilde belli olması oyunun değerini bir kat daha arttırıyor.

Bu yaşa gelmiş ve hala bu oyunu oynamamışsanız sizi esefle kınıyor ve bir an önce oynamanızı öneriyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.