The Incredible Machine

Bugüne kadar gördüğüm en orjinal oyun diyebilirim The Incredible Machine için. İlk gördüğümde afallamıştım o ne grafik o ne güzel oynanabilirlik öyle. Adamlar çizgi filmlerde gördüğümüz o düzenekleri oyunda karşımıza getirmişler. Hani Tom ve Jerry’de olur ipi çekersin oradaki kol aşağı iner ve topa vurur, top masa üzerinde yuvarlanır terazinin kefesine düşer, terazi hareket eder ve vantilatörü çalıştırır vs. bu şekilde ilerleyen düzenekler sıkça çıkar. İşte Tim böyle bir oyun.

Oyunda ilk puzzle’dan başlayarak bütün puzzle’larda istenenleri yapmanız isteniyor bunun için de size verilen gereçlerden faydalanıyorsunuz. Tabi istenenleri anlayabilmek için temel ingilizce bilgisi şart. Yoksa “Yahu bu ne istiyo ki yapıyom yapıyom olmuyo” şeklinde feryat ettirir sizi.

‘Control panel’ deki ikonlarla bölümü açar,ses ayarını yapar, gerekirse aynı bölümü tekrar oynarsınız tabii bunun yanında oyundan çıkabilirsiniz. Alt kısımda bölümün açıklama kısmında sizden istenenler yer alıyor. Sağ kısımda ise inventory kısmını bölüme girmeden görmek mümkün. Oyun isterseniz kendi bölümlerinizi oluşturmanıza izin veriyor. İstediğiniz yerçekimi ve hava basıncı değerlerini girip kendi bulmacalarınızı oluşturmanız mümkün ama ben bu bölümde meydana getirdiğim bulmacalar için açıklama yazamadım bir türlü, belki bir yolu vardır ve siz bulursunuz.

Bulmacaları çözebilmek için neyin ne işe yaradığını öğrenmeniz gerekiyor. İlk birkaç bölüm oldukça kolay, sizin için iyi bir deneme olabilir. Herşeyi yerli yerine yerleştirip sağ üstteki ikona tıklayın. Ama ne yazık ki başarısızsınız değil mi? Üzülmeyin bir kaç deneme olmadan bölüm geçmek her babayiğidin harcı değil zaten. Bu satırın yazarı bile bir kaç kişilik konsorsiyum oluşturmasına rağmen bir çok bölümü hiç bir şekilde geçemedi. Yani oyun bir hayli zor.

Tim tüm zorluğuna rağmen kesinlikle ve kesinlikle her oyunseverin arşivinde bulunması gereken nadide bir eser. Oynayın ve oynattırın. Abuk subuk oyunların etrafımızı sardığı bu günlerde bu tür oyunlarla huzura erişin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.