Transport Tycoon

Uzun zamandır incelemeyi planladığım bir oyun olmasına rağmen aylardır başlayamadım incelemeye. O kadar geniş bir oyun ki nasıl başlayacağımı bir türlü bilemedim. Ama kafamda ufak bir plan yaptım, şimdi o plana göre başlıyorum oyunumuza.

Oyunumuz adındaki TYCOON kelimesinin hakkını veren en başarılı oyunlardan. Bildiğiniz gibi bu tür oyunlarda genelde amaç yap ve işlet şeklindedir. Bu oyunda da aynen bu şekilde. Bir taşımacılık şirketi kuruyoruz ve hava, deniz, kara ve demiryollarını kullanarak şirketimizi büyütmeye ve rakiplerimizi alt etmeye çalışıyoruz.

Oyuna başlamadan options kısmına girerek ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Burada oyunun zorluk derecesi, arabaların yolun ne tarafından gideceği ve para birimi önemli özellikler. Bunları baştan ayarlamanızda fayda var. Bu ayarlardan sonra isterseniz kısaca oyunu öğrenmek için tutorial a göz atabilir ya da New Game diyerek oyuna başlayabilirsiniz. Oyuna başlayınca ilk yaptığınız ayarlar sizin karakteriniz ve firmanızla ilgili. Kendi adınızı ve firma adını yazdıktan sonra şirket renginizi de seçerek bu ekranı kapatabilirsiniz. İsterseniz bir şehrin yakınlarına şirketinizin ana binasını da koyabilirsiniz. Bu bina da şirketinizle birlikte büyüyüp gelişecek.

Oyun içinde kullanacağınız menü ekranın üstünde yer alıyor. Kısaca bunların ne işe yaradığını söylersem sanırım size biraz yardımcı olurum. En soldan başlarsak ilk gösterge o anki tarihi ve şirketin kasasındaki parayı gösteriyor. İlk başlarda gözünüz sürekli burada olursa iyi olur çünkü beklemediğiniz bir anda paranızın eksiye düştüğünü ve battığınızı öğrenebilirsiniz. Bir sonraki turuncu seçenek oyunu durdurmaya yarıyor. Acele anlarda oyunu durdurarak inşaat yapmanız gerekebiliyor bazen. Sonraki disket seçeneğine basılı tutarak çıkan menüden oyunu kaydedebilir veya oyundan çıkabiliriz. Unutmadan bazı seçeneklere basılı tutarak diğer şirketlerinde bilgilerini görmeyi seçebilirsiniz. Tıpkı sonraki seçenek olan istasyon seçeneğinde olduğu gibi. Burada o ana kadar yapmış olduğumuz istasyonların listesini görebiliyoruz. Üzerine bastığımızda ise seçtiğimiz istasyona gidebiliyoruz. Sonraki seçenekte bulunduğumuz dünyadaki şehirlerin listesini ve dünya haritasını görebiliyoruz. Yeni inşaatlar yaparken bu harita çok işinize yarayacak. Ayrıca haritadaki seçeneklerle sanayi yapılarını görerek birbirinin ürününe gereksinim duyan yapıları seçebilir ve bunlar arasında taşımacılık yaparak para kazanabiliriz. Fabrikaların üzerlerine tıkladığınızda gereksinim duydukları ve ürettikleri malları görebilirsiniz. Sonraki altınların olduğu seçenekle mali durumumuza göz atabiliriz. Hangi taşımacılık şekliyle daha çok kazandığımızı görebilir ayrıca borç para alabiliriz. Yalnız çok fazla almayın bu para da kısıtlı çünkü. Sonraki adam profiline basarak kendimize ve rakiplerimize göz atabiliriz. Sonraki grafik seçeneğinde şirketimizin çeşitli yönlerden durumuna grafikler yardımıyla göz atabiliriz. Bunları sürekli takip ederek ona göre önlemler almanız gerekebilir. Sonraki 4 seçenekte karayolu, demiryolu, havayolu ve deniz yolunda çalışan araçlarımızın listesini görebilir ve üzerlerine tıklayarak o anda ne yaptıklarını görebiliriz. Ayrıca araçların altında bize yılda ve toplamda ne kadar kazandıklarını görebiliriz. Sonraki 2 seçenekte haritayı yaklaştırabilir veya uzaklaştırabiliriz. Uzun yol inşaatlarında yapacağımız yolu biraz yukarıdan bakarak planlamamızda fayda var. Sonraki 5 seçenek inşa seçenekleri. Bunlarla seçeceğimiz taşımacılık şekli için yollar, istasyonlar, depolar, trafik ışıkları yapabiliriz. Unutmayın bu yazdıklarım yapacağınız her inşaatta kullanmanız gereken araçlar. Sadece en sondaki ağaç seçeneğiyle şehirleri değişik ağaçlarla süsleyebiliyoruz. Pek bir işe yaradığı söylenemez sadece eğlence için yapılmış. Sondaki 3 seçenekle ise sırayla ses/müzik ayarlarını yapabilir, gazetede çıkan son haberleri ve bize gelen mesajları görebilir, son seçenekle de oyunla ilgili bilgiler alabilir ve oyun ayarlarını yapabiliriz.

Oyunun gerçekçiliğini zaman geçtikçe daha iyi anlayacaksınız. Tarih ilerledikçe her alanda yeni ve hızlı araçlar çıkacak. Tabii bu arada şehirlerde genişleyecek ve eski binalar yerlerini gökdelenlere bırakacaklar. Siz de bu arada para kazanmak ve şirketi büyütmek için fabrikalar ve şehirler arasında en uygun yolu seçerek taşımacılık yapacaksınız. Zamanla göreceksiniz ki yolcu taşımacılığı için uçaklar, yük taşımacılığı içinse trenler size daha cazip gelecek. Tabii her taşımacılık kolunun kendine göre avantajları olduğu da kesin.

Oyun 1930 yılında başlıyor ve 2030 yılına kadar devam ediyor. Tabii bu tarihe gelince oyun sonlanmıyor. Bu tarih sadece yüksek skorlara girebilmeniz için bir sınır. İsterseniz 2030 dan sonra da oyuna devam edebiliyorsunuz. Yıllar ilerledikçe her taşımacılık kolunda öyle ilginç ve hızlı araçlar çıkacak ki buna şaşıracağınıza eminim. Mesela küçük bir örnek : trenlerin ileriki yıllarda tek ray üzerinde gitmelerine ne dersiniz?? Bu bile oyundaki teknolojik ilerlemelerin sınır tanımadığını göstermeye yetecek cinsten sanırım. Ama sakın oyunun zamanla saçmalaştığını düşünmeyin. Her şey gayet gerçekçi bir şekilde gelişiyor.

Oyun hakkında daha anlatacak o kadar çok şey var ki. Ama yazı şimdiden fazla uzun olduğundan bunları keşfetmeyi size bırakmam gerekiyor. Ama takıldığınız yerlerde forumumuzu kullanabilirsiniz. Biz yardım için orada sizi bekliyor olacağız. İlk bilgisayarımdan beri başında aylar, belki de yıllar, geçirdiğim ender oyunlardan. Sizi de kendisine bağlayacağından eminim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.