Indy Heat

Amerika’da düzenlenen Indy Car yarışları pek çok kişi tarafından Formula 1 ile aynı zannedilir. Oysaki bu iki yarışı birbirlerinden ayıran keskin çizgiler vardır. Indy Car yarışlarında arabalar F1’e göre daha yavaştır. Ama F1’in aksine normal benzin yerine yakıt olarak, günümüz uçaklarında kullanılan uçak yakıtını kullanırlar. Bu yakıtın kullanılmasının sebebi Indy araçlarının kısa sürede daha çabuk hız kazanması içindir. F1’de pistler sağlı sollu karışık virajlar içerir. Ama Indy Car yarışlarında 1-2 pist dışında bütün pistler oval olarak nitelendirebileceğimiz şekildedir. F1’in ortalama 70 turluk yarışlarına nazaran Indy Car yarışlarında araçlar ortalama 300 tur atarlar. Bu da F1’e göre pilotların daha çok yorulmalarına sebep olur. Indy Car yarışlarında araçlar arası mesafe birbirine çok yakın olduğundan dolayı neredeyse tüm yarış boyunca çok fazla dikkat ve konsantrasyon gerektirir. Bu kısa bilgilerden sonra gelelim Indy Car Şampiyonası’nda yarışmaya…

Üç Oyuncu Aynı Pistte

Oyunumuz 1992 yapımı, Amrikan Indy Car yarışlarını konu alan bir Amiga oyunu. Oyunumuzun en önemli özelliği 3 oyuncuya kadar aynı anda oynamayı desteklemesi. Bunun anlamı WinUAE emülatörünüzde gerekli ayarlamaları yaparsanız aynı anda üç kişi oynayabilirsiniz. Oyunu çalıştırdığımızda güzel bir müzik eşliğinde oyunumuzun tema resmi karşımıza çıkıyor. “Control” tuşuna basarak bu ekranı geçiyoruz. İşte karşımızda araç seçme ve aracımız için geçerli iyileştirmeleri yapabileceğimiz ekran çıktı. Oyunu tek kişi oynayacaksak klavyeyi kullanarak kırmızı arabayı seçiyoruz ve üç harften oluşan bir isim yazıyoruz (Çoğu oyunda isim yazmak için neden üç harf kullanıldığını hala anlamış değilim. Mesela ben sadece MEH yazabiliyorum). İşimizi tamamladıktan sonra “ESC” tuşuna iki defa basıyoruz. Bunun anlamı ise “benden başka oyuncu yok”tur. Diğer üç aracı bilgisayar kendisi yönetecektir. Diğer üç araç diyorum çünkü oyunda sadece dört araç var. Aslında böyle bir oyun için dört araç çok iyi. Çünkü yarış zaten çok hızlı oluyor. Çok sayıda araç olması oyunu bayağı bir oynanmaz hale getirebilirdi.

Gerçeğini Aratmıyor

Oyunda pistleri tam kuşbakışı olmasa da yukarı yakın bir bölgeden görüyoruz. 12 adet pistte sırasıyla yarışıyor ve en yüksek puanı toplayarak şampiyon olmaya çalışıyoruz. Her yarıştan sonra oyunun ilk başında olduğu gibi aracımızda çeşitli iyileştirmeler yapıyoruz. Motor değiştiriyoruz, lastikleri yeniliyoruz, aracımıza ekstra turbo gücü ekliyoruz. En önemli özelliklerden birisi bu turbo özelliği. Yukarı ok tuşuna basarak yarış içinde kısa bir süre de olsa turboyla yarışıyoruz. Yarış anında dikkat edeceğimiz bir özellik de “pit stop”lar. Her yarışta ortalama iki defa pite giriyor, yakıt alıyor ve lastiklerimizi değiştiriyoruz. Pite girmemiz gerektiği bize telsizle söyleniyor. Eğer bize bildirildiği andan itibaren bir tur fazla pistte kalırsak benzinimiz bitiyor. Bu ayarlamayı çok iyi yapmamız gerek. Aynı şekilde diğer arabalara ve yol kenarındaki bariyerlere çok fazla çarpmışsak aracımız hasar alıyor ve çok yavaşlıyor. Böyle durumlarda zaten hemen pite çağırılıyoruz.

Rakiplere ve Pistlere Dikkat

Oynanabilirlik açısından çok zevkli ve kolay bir oyun. İlk başlarda kontrollerde biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Ama daha sonra çok keyifli bir oyun olduğunu anlayacaksınız. Ben şahsen bu incelemeyi oyunu oynamaktan dolayı bir süre yazamadım. Mavi ve gri araçlar sizi bir nebze zorlasa da “CPU” adlı sarı araçlı yarışçı bizim tüm oyun boyunca bir numaralı rakibimiz olacaktır. Kendisi yaşlıdır ama çok hızlıdır. Bunu da ilave edeyim. Indy Heat’de Amerika’da bulunan gerçek Indy Car pistleri kullanılmış. Minyatür halde olsalar bile pistlerin karakteristik yapılarına sadık kalınmış. Özellikle Indianapolis ve Vancouver pistleri çevrelerindeki yapılar ve zorluk dereceleri ile gerçeklerinin karakterlerini çok iyi yansıtıyorlar.

Eğer sizde araba, özellikle pist yarışlarına meraklıysanız mutlaka oynamanızı öneririm. Hele hele gerekli organizasyon ve ayarlamaları yapıp iki arkadaşınızı da yanınıza alarak bir şampiyona düzenlerseniz bu, sizin için büyük bir keyif olacaktır. Deponuz dolu, motorunuz sağlam olsun. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.