Dangerous Dave 2

Serinin ilk oyununu oynadınız ve size çok basit ve çocukça mı geldi? Eğer cevabınız evet ise siz de oyunun yapımcılarıyla aynı düşünceyi taşıyorsunuz demektir. Firma sizi duydu ve işte tam size göre bir oyun üretti.

İlk oyuna göre tamamen farklı bir oyun var karşımızda. Daha hırçın, daha vahşi, daha…daha…daha… Her yönüyle ilkine göre çok geliştirilmiş. Öncelikle elimizde artık sürekli bir tane pompalı tüfek var. Çünkü artık başlıca düşmanlarımız ne olduğunu anlayamadığımız renkli yaratıklar değil. Artık düşmanlarımız çeşitli ebatlarda zombiler. Bulunduğumuz yer ise düşmanlarımızın en uğrak mekanlarından olan bir perili köşk. Elimizdeki etkili silahla zombileri çeşitlerine göre bir kaç atışta parçalara bölebiliyoruz. Burdaki parçaların sağa sola dağılması biraz iğrenç olsa da yaşamak için öldürmek zorundayız. Bu arada silahımızın 8 kurşun aldığını unutmayın ve her boş kaldığınızda doldurmaya bakın.

Oyunun tamamı perili köşk ve çevresinde geçiyor. İlk oyuna başlarken gördüğümüz harita oyunun geçtiği yerleri gösteriyor. Bu haritaya göre önce köşkte, daha sonra ise yerin altında oyuna devam ediyoruz. Her bölümde daha zorlu zombiler ve yaratıklar karşımıza çıkıyor. Özellikle bıçak atanlara dikkat etmenizi öneririm. Oyuna devam ederken sürekli karşınıza çıkan puanları toplamaya çalışın. Belli puandan sonra ekstra hak kazanabiliyorsunuz.

Oyunda kullanılan tuşlardan bahsetmek gerekirse. Yön tuşlarıyla karakterimizi yönlendiriyoruz. Enter zıplamamıza, 5 ise ateş etmeye yarıyor. Eğer yön tuşlarını sol elle kullanırsanız diğer iki tuşu Numpad kısmından kullanmak daha kolay olabiliyor. Yön tuşlarıyla çapraz yönlere basarak yukarı veya aşağı çaprazımıza da ateş edebiliyoruz. Unutmadan kurşun doldurmak için hiç birşeye basmadan beklemeniz yeterli. Dave kendi kurşunlarını dolduruyor. Oyunu durdurmak ve puanınız ile haklarınızı görmek içinde TAB tuşunu kullanabilirsiniz.

Ses ve görüntü olarak Commander Keen serisine oldukça yakın. Ateş ederken ve kuşun doldururken pompalımızın sesini duyabiliyoruz. Ayrıca sürekli zombilerden çıkan çığlıklar da köşkün her tarafını inletebilecek nitelikte.

Sonuç olarak ilk oyuna göre oldukça geliştirilmiş. Daha oynanabilir hale getirilmiş de diyebiliriz. En kötü yanı öldüğümüzde uzun bölümlerin en başından başlamamız gerekiyor. Yine de bu bile oyuna ayrı bir zorluk ve zevk katıyor. Oynamadıysanız şiddetle tavsiye ederim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.