SimCity

Maxis, 1989 yılında SimCity’i yaparken bu kadar ünleneceğini tahmin edermiydi bilinmez ancak bu oyun öyle tuttu ki, ardından bir sim fırtınası geldi geçti. Ama Simcity bu fırtınanın ardından hala en tepedeki yerini korumaya devam etti.

Oyunumuz bir şehir kurma oyunu. Oyunun başında bize boş bir alan ve belli bir miktar para veriliyor. Biz bu parayla evler, apartmanlar, sanayi alanları , yollar yaparak şehrimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Zamanla şehir büyüdükçe ihtiyaçları da büyüyor tabi. Halkımız bizden stadyumlar, havaalanları, limanlar istemeye başlıyor. Bunların yanında çeşitli sorunlar da baş gösteriyor. Trafik, yangın, suç gibi sorunları önlemek için gerekli önlemleri almamız isteniyor. Şehir kurmanın yanında şehrin yönetimi de bizim kontrolümüz altında. Topladığımız vergilerle bütçemizi belirliyor ve bu parayı yine halka hizmet için kullanıyoruz. Topladığımız vergilerin miktarına göre halkın bizim için düşünceleri de değişiyor. Bütün strateji oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da bir düzen oturttuğumuzda işimiz biraz daha kolaylaşıyor. Ama yine tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor. Beklemediğimiz bir anda tatsız bir sürprizle karşılaşmak muhtemel.

Oynarken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Örneğin şehrinizi kurarken planlı davranmanız gerekiyor. Her zaman bol bol yapın, bunun yanında gelecekte yapabileceğiniz tren yolu veya başka gerekli yapıları da hesaba katarak boşluklar bırakmaya çalışın. Sıkışık bir şehir sizi zor durumda bırakabilir. Diğer bir dikkat etmeniz gereken olay da sanayi yapılarıyla evleri ayrı yerlere yapmanız insanların mutluluğu açısından daha iyi olacaktır. Elektrik olayını da unutmamanız gerekir. Oyundaki her yapı çalışmak için elektriğe ihtiyaç duyar bunun için elektrik direkleri yapmanız gerekebilir. Bazen tek satral yeterli olmayabilir. Bunun için tek santrale fazla yüklenmeyerek yeni santraller de inşa etmeniz gerekiyor.

Oyunda sıfırdan başlayabileceğiniz gibi hazır senaryoları da oynayabilirsiniz. Oyundaki tüm senaryolarda şehirde bir sorun var ve sizin bunu engelleyerek şehri geliştirmeniz gerekiyor. Örneğin 1944 Hamburg’un bombalanması, 1906 Sanfrancisco depremi bunlardan bazıları. Hatta bazen bir canavar bile şehrinizi istila edebiliyor. Bunların sonucunda genelde yangın çıkıyor. Bunu engellemek için yapabileceğiniz sadece çevre yapıları yıkarak dağılmasını engellemek. Sonra yangın kendiliğinden sönüyor. En sonunda ise şehri tekrardan yaparak eski haline getirmeniz gerekiyor.

Oyunun yeni versiyonları çıksa da ilk oyunun tadı başka tabii ki. Klasikler arasında yeralan başka bir oyun. Hepinize iyi eğlenceler, iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.