Sharkey’s 3D Pool

Birazdan anlatacağım oyun bilgisayarda oynadığım ilk bilardo oyunu. Arkadaşımdan aldığım bir disketten Blues Brothers ile birlikte çıkan ve bilardoyu öğrenmemde büyük katkısı olan bir oyun.

Oyunumuzun boyutu alacağımız zevkle karşılaştırılamayacak kadar ufak. Oyunu çalıştırdığımızda önce kendimize bir karakter yaratmalıyız. Bütün oyunlarımızı bu karakter üzerinden oynayarak sıralamadaki yerimizi yükseltebiliriz. Bu işlemden sonra anamenüdeki 3 seçeneği görebiliriz. Bunlardan ilki ne işe yaradığını pek anlayamadığım Tricky Shot. Ne olduğunu anlayamadığımdan pek fazla oynadığımı söyleyemeyeceğim. Diğer seçenek Compete seçeneği. Burada kendimizin seçeceği bir rakiple ortaya belli miktar para koyarak karşılıklı oynuyoruz ve kazanan bütün parayı alıyor. Son bölümümüz ise bence en eğlenceli olan ve sizinde başında oldukça fazla zaman geçireceğinize inandığım Tournament bölümü. Bu bölümde karşımıza çıkan rakipleri sırayla eleyerek turnuvayı kazanmaya çalışıyoruz. İlerledikçe zayıf rakipler eleniyor ve güçlüler kalıyor. Büyük ödül sürekli değişiyor bu turnuvalarda. Rakiplerimiz sürekli Sharkey’nin yerinde oynayanlar olduklarından tanıdık yüzlerle oynuyoruz turnuvalarda. Ama karşımıza kimin çıkacağını asla bilemeyiz.

Oyunumuz ismindeki 3d kelimesini kaldıracak nitelikte. Gerçekten kameramızı çevirerek bilardo masasına her açıdan bakabiliyoruz. Mouse un sol tuşuna basılı tutarak yine mouse ile kamera açısını değiştirebiliyoruz. Enter ile toplara vurabiliyoruz. Vuruş hızımızı ise ekranın üstündeki bölümden ayarlayabiliyoruz. Oynaması gerçekten çok basit bir oyun. Ama bu basitliği karşımıza güçlü rakipler çıkınca pek göremiyoruz. Çoğu zaman turnuvaları kazanamadığınızda bunu daha iyi anlayacaksınız.

Oyunumuz biraz köşeli grafiklere sahip olsa da bunun kendi zamanındaki oyunlarda olan genel bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Sesleri ise ancak Speakerdan duyabiliyoruz. Oyunu DOSBox ile oynasanız da bundan kurtulamıyoruz.

Sonuç olarak zamanının bence en iyi bilardo oyunu. Daha önceden oynadıysanız sizi eski günlere götüreceğincen emin olabilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.