Seafox

Seafox, c64’ün ilk dönemlerinde yapılmış basit ve zevkli pek çok oyundan bir tanesi. Bir denizaltınız var, saldıran düşman denizaltılarını ve gemilerini vuruyorsunuz.

Denizaltınız 30 torpido taşıyor. Ateşe bir süre basılı tuttuğunuzda yan kısmından torpido fırlatıyor. Ama normal ateş edince, sizinki bir c64 denizaltısı olduğu için yukarıya da torpido atabiliyor 🙂

Ana hedefiniz ekranın en üstünden geçen yük ve yolcu gemilerini batırmak. Ama onlarla aranızdan hızlı ve zırhlı destroyerler geçiyor, üsttekileri vurmak için attığınız torpido onlara çarptığında geri sekiyor. Ayrıca sürekli düşman denizaltıları tarafından saldırıya uğruyorsunuz.

Yakıt ve cephane takviyesi için ise, ekranın altından belli aralıklarla geçen denizaltı, küçük bir yunusun üzerinde malzeme yolluyor. Bunu hızla kapmak zorundasınız, yoksa bir kepçe alıp götürüyor. Bir kez malzemeyi kaçırmak mesele değil, ama iki kez üst üste yakalayamazsanız yakıtınız bitiyor. Ayrıca dikkat: eğer yunusu vurursanız dev bir balık denizaltıya saldırıyor ve kaçma şansınız hiç yok!

Yeterince malzeme gemisi batırdığınızda, bir sonraki seviyeye atlıyorsunuz. İlk iki seviyede denizaltılar üstünüze geliyor. 3. seviyede bu kez onlar da torpido fırlatıyorlar. 4 seviyede, sizi takip eden 3 sualtı mayınından kaçıyorsunuz. 5. ve son seviyede ise hem mayınlar, hem denizaltılar hem de torpidolarla boğuşuyorsunuz. Oyunun sonunda sadece “Game Over” yazıyor, o zamanlar final videoları icad edilmemiş 🙂

Seafox tıpkı River Raid gibi, Wizard of Wor gibi c64’ü efsane yapan “basit ama zevkli” oyunlar arasında rahatlıkla sayılabilecek bir savaş oyunu. Bugün bile keyifle oynayacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.