Secrets of Sultan Kanuni 2

Secrets of Sultan Kanuni ilk versiyonuyla ilgi çekmeyi başarmış ve Türk oyunları arasındaki hak ettiği yeri almıştı. Karşınızdaki, serinin ikinci oyunuyla da bu yerini iyice sağlamlaştırdığını söyleyebiliriz. Takvimler 2007 yılının aralık ayını gösterirken çıkan oyunu biraz geç de olsa anlatmaya çalışacağım.

Oyun bir devam oyunu olduğundan konu ilk versiyonda kaldığı yerden devam ediyor. İlk oyunda, bir tekvando hocası olan kahramanımız Ali Kaya Kanuni’nin hazinesini elegeçirmiş ve ona ulaşmaya çalışan ajanların Türkiye’deki üslerini yok etmişti. Serinin ikinci oyununda ise ajanlar vazgeçmiyor ve altın ayakkabıyı ele geçiriyorlar. Bizim amacımız onu bulmak ve ajanları sonsuza dek yok etmek.

Oyunu açtığınızda ilk göze çarpan tabi ki grafiklerdeki inanılmaz değişiklik. İlk oyunu incelerken en büyük eksi olarak paintle çizilmiş mekanları söylemiştim. Fatih Uzun’da bunun farkına varmış olacak ki grafikler üzerinde oldukça zaman harcamış. Yanlış hatırlamıyorsam (ki hatırlıyor da olabilirim de) oyundaki mekanların hazırlanmasında Wings3D kullanmıştı. Mekanların yanında karakterler üzerinde de oldukça çalışılmış gibi görünüyor. Az da olsa AGS ile uğraşan biri olarak oyun yapımında en büyük sorunun karakter hazırlama olduğunu söyleyebilirim. SoSK 2 deki kadar akıcı görünen karakterler için oldukça uğraşılmış olması gerekiyor.

Oyun ilk versiyonunda olduğu gibi point&click adventure şeklinde hazırlanmış. İlk bölümlerde bu türe uygun olarak eşyalar toplayıp bulmacalar çözerken, oyunun sonlarına doğru bulmacaların daha çok zeka sorularına dönüştüğünü söyleyebiliriz. Bu bölümlerde çok takılmak istemiyorsanız sık sık oyunu kaydetmenizi öneririm.

Sonuç olarak SoSK 2’nin başarılı bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar AGS’nin resmi sitesinde herhangi bir ödül kazanamasa da, forumlarda ve oyunun indirilebildiği diğer sayfalarda yazılan yorumlar ve ulaşılan download rakamları oyunun kalitesini ve ne kadar aranan bir oyun olduğunu gösteriyor. Türk yapımları arasındaki en iyi adventurelardan biri olan SoSK 2’yi oynamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*