River Raid

İşte oyun dünyası açısından bir klasik var karşınızda. Bu sektörle ilgilenen hemen herkesin bildiği güzel bir oyun. Oyunun gerçek veriyonunu indirmek için Commodore 64 bölümüne bir gözatmanız yeterli. Dos versiyonunun da orjinalinden aşağı kalır yanı yok.

Oyun ingilizce olmadığından açılış ekranında neler yazdığını bilemiyoruz malesef. Hemen F1 tuşuna basarak oyunu başlatıyoruz. Bilmeyenler için söylememiz gerekirse oyunda amacımız kullandığımız uçakla düşman araçlarını vurarak gidebildiğimiz yere kadar gidebilmek. Oyun bir nehirin içinde geçiyor ve gidebildiğimiz alanlar nehirin içiyle sınırlandırılmış. Nehrin kenarlarına çarptığımızda uçağımız patlıyor. Yani buradan anlıyoruz ki uçağımız oldukça alçak uçuyor. Karşımıza helikopter, gemi, balon gibi araçlar çıkıyor. Bunlar nehirde sabit olarak sağa-sola hareket ediyorlar. Bunlara değersek de bir hakkımızı kaybediyoruz. Fazla yaklaşmadan yok etseniz iyi olur anlayacağınız. Uçağımız ateş stili de biraz farklı. Ateş ettiğimizde uçağı sağa, sola hareket ettirirsek kurşunumuzda uçakla aynı dğrultuda hareket ediyor. Ayrıca bir kurşunumuz patlamadan yenisini gönderemiyoruz. Bu yüzden uzun mesafeli atışlarda biraz daha dikkatli olmalısınız.

Karşımıza çıkan araçlar dışında en büyük rakibimiz sürekli boşalmakta olan benzin depomuz. Bunu da oyunda bolca bulunan, üzerinde “Fuel” yazan nesnelerin üzerinden geçerek doldurabiliyoruz. Ama dikkat edin bu nesneler de isabet aldıklarında patlıyorlar. İlk bölümlerde bolca bulunduklarından çoğunu patlatarak puan almayı tercih edebilirsiniz ama sakın alışmayın, çünkü ilerki bölümlerde bolca yakıt sıkıntısı çekeceksiniz. Oyunda geçtiğiniz her köprü bir etap anlamına geliyor. Eğer bi etap içinde ölürseniz o etabın başındaki köprüden oyuna devam ediyorsunuz. Belli sayıda etaptan sonra da bölüm geçiyorsunuz ki bunu da çevrenin renginin değişmesinden ve oyunun hızlanmasından anlayabilirsiniz.

Oyunu yön tuşları ve Space ile oynuyoruz. Yön tuşlarının tamamı aktif. Yani her ne kadar uçak ileriye doğru kendi gitse de bazen düşman araçlarından kaçmak için iler ve geri hamleler yapmak zorunda da kalabilirsiniz. Bunlar dışında da Space tuşu ateş etmeye yarıyor.

Sonuç olarak bilgisayar dünyası için arşivlik, güzel bir klasik. Boş zamanları değerlendirmek için veya sadece oyun dünyasına olan saygınızdan dolayı bile indirebilirsiniz. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.