Rapstar 2

2008 yılının bu ilk gününde hala sizlerle buluşuyor olmanın sevinciyle başlıyorum yazıma. Her nedense yeni yılın Oyuncu.Net için çok güzel bir yıl olacağına dair ilginç bir his var içimde. Umarım önümüzdeki günlerde bu güzellikleri görmeye başlarız.

Bu yazı benim için ilginç bir yazı olacak, çünkü genelde hep yapılan oyunlarla geç tanışmamdan ve yazdığım incelemelerin ne kadar geç ortaya çıktığından yakınırım. Bu sefer ise böyle olmayacak. Belki haberiniz var belki de yok ama Rapstar 2 yaklaşık üç gün önce tamamlandı ve insanların beğenisine sunuldu. Ben de hiç vakit kaybetmeden oyunu bitirdim ve ilk izlenimlerimi sizlerde paylaşmak için oturdum klavyemin başına.

Hatırlayacağınız üzere ilk oyunumuzda kahramanımız Feminem yaşadığı hayal kırıklıklarından sonra katıldığı Rapstar yarışmasını kazanıyor ancak sonuç beklediği gibi olmuyordu. Çıkardığı albüm tutulmuyor, müzik marketlerin tozlu raflarının en ücra köşelerinde unutulmaya terk ediliyordu. Bunun farkına varan Feminem, yeni Rapstar yarışmasını fırsat bilerek ismini tekrar duyurmak için çalışmalara başlıyor. Tabi arkadaşı Ziyan’ın desteği bunda başrolü oynuyor. Ama Feminem ismiyle yaşadığı başarısızlıklar ve kötü hatıralar onu kendine yeni bir isim bulmaya itiyor. Serinin ikinci oyununda amacımız kendimiz için yeni bir isim bulmak ve tabi ki Rapstar yarışmasında Türkiye’nin dört bir yanından gelen zorlu rakipleri alt ederek ismimizi piyasada yaymak.

Oyun bir devam oyunu olduğundan doğal olarak ilk oyunla karşılaştırmalar üzerine olacak. Oyunu ilk açtığımızda gözümüze çarpan ilk şey grafiklerdeki inanılmaz değişiklik. İlk oyundaki paint ile yapılmış basit grafiklerin yerini bu oyunda daha profesyonel çizimler almış. Aynı şeyi SoSK ve SoSK 2 arasında da gördüğümüzden oyunlarını ve kendisini sürekli geliştiren bir yapımcı olarak tanıyoruz Fatih Uzun’u. Bunun yanında karakterlerdeki değişim de göze çarpıyor. İlk oyunun aksine karakterlerimiz Oyunyapımı.Org’da da kullanılan South Park karakterleri şeklinde dizayn edilmiş. South Park Studio’nun kullanımı karakterleri biraz gerçeklikten uzaklaştırsa da oyuna kattığı hava bambaşka oluyor. Eğer amaç eğlenmekse bu neşeli karakterler böyle bir oyun için ideal.

Bir Rapstar oyununun olmazsa olmazı müziklere gelirsek, ilk oyuna göre yapılan değişimler burada da göze çarpıyor. Öncelikle ilk oyunda sürekli kendisini tekrarlayan looplar yerine Rapstar 2 de gerçek rap parçaları kullanılmış. Bu boyut olarak oyunu biraz büyütse de bize gerçekten Rapstar oynadığımızı hatırlatıyor. Özellikle Mode XL – Kral Benim ve Eko Fresh – Ghetto benim oyundaki favori parçalarım. Her ortamda değişen daha bir çok rap parçasını da duymanız mümkün.

Vee insanı yoldan çıkaran atışmalar… Serinin ilk oyununda da en çok ilgi çeken kısım olmuştu bu atışmalar. Özellikle rakibimize söylediklerimizle onun donup kalmasını izlemek inanılmaz bir haz vermişti bize. Yeni oyunda da yarışmada karşımıza çıkan rakiplerle aramızda birbirinden ilginç atışmalar geçiyor. Yine ilk oyundaki gibi minik arkadaşlarımız için pek uygun olmayan kelimeler geçtiğinden en azından atışma kısımlarını bir büyüğe oynatmalarında fayda var. Böyle bir oyunda MC’lerin birbirini alt etmek için resmi bir dil kullanmaları da beklenemeyeceğinden bir Rapstar klasiği olan atışmalardan da taviz veremeyeceğiz maalesef, kimse kusura bakmasın.

Sanırım sonuca geldik artık. Aslında fazla söze gerek yok. Türkiye’deki, bir elin parmağını geçmeyecek sayıda olan adventure oyun yapımcılarından Proximity’nin yeni oyunu çıkmış dememiz bile yeterli sanırım. İlk oyunu beğenenlerdenseniz, Rapstar 2’yi soluksuzca bitireceğinize eminim. Hepinize iyi oyunlar…

8 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.