Drago

Son yıllarda popülerliği çığ gibi artan Go oyununa 10 yıl sonra satrançtan bile daha büyük ilgi göreceği gözüyle bakılıyor. Uzakdoğu kökenli Go turnuvaları dünyanın dört bir yanında düzenleniyor. Ülkemizde ise ilginin ana odağında üniversiteler var. Üniversite kulüpleri ve üniversiteler arası organizasyonlar sayesinde Go; genç nesil arasında gittikçe daha çok tanınıyor ve oynanıyor. Üniversiteler haricinde de pek çok kulüp ve Go oyuncusu bulmak çok kolay.

Drago; Go oyununun pc karşısında oynanabilen az sayıdaki halinden biri. Oyun dosyası kurulum ve yapay zeka motoru olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Oyunun normal kurulumu yapay zeka içermediğinden Options – Game Engine – Binary yolunu izleyerek yapay zeka dosyasını oyuna gösteriyoruz.

Go temel kurallarına kısaca değinirsek tahta üzerinde siyah taşı kullanan oyuncunun taşını çizgilerin kesişim noktalarından birisine koyarak başladığı, sırayla iki oyuncunun taşlarını tahtaya yerleştirdiği, amacın ise rakibinin taşlarını çevreleyerek onları oyun dışına atmak olduğu bir oyundur. Çok az kural olduğundan başlamak oldukça basit. “http://gobase.org/studying/rules/?id=11&ln=tr” adresinden Türkçe olarak kurallar öğrenilerek oynamaya hemen başlanabilir.

Satranç, dama ve benzeri oyunları beğenen kişilerin Go oynamalarını öneririm. Sabrın, kibirin ve öfkenin tahtadan oyuna yansıdığı; bütün ruhunuzu ortaya koyacağınız, güzel olduğu kadar da basit zeka ve strateji oyunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.