Pizza Tycoon

Tycoon oyunlarını her zaman sevmişimdir. Bir şeyler kurmak, yapmak, işletmek her ne kadar zaman alsa da hoşuma gitmiştir. Bu sefer amacımız bir pizzacı açarak onu dünyanın pizza kralı haline getirmek. Ama malesef bu pek de kolay değil. Yönetme becerinizi kullanarak bunu başarmak sizin elinizde.

Oyunumuza çeşitli şekillerde başlayabiliyoruz. ister Quick Start diyerek hazır bir dükkanın başına geçebilir, Freemode seçeneğiyle herşeye sıfırdan başlayarak istediğimiz şehirde istediğimiz büyüklükte dükkanla işe başlayabiliriz. İstersek de Mission Mode diyerek bize verilen görevleri bitirmeye çalışabiliriz. Ben freemode’u tercih ediyorum. Sıfırdan başlamak en iyisi. Daha sonraki ekranda şirketimize bir isim seçiyoruz. İyi bir isim olmasına dikkat edin sonuna kadar bunu kullanacaksınız. Ayrıca aynı şirketimizin sahibini ya da sponsorunu seçiyoruz. Değişik özellikleri ve parası olanlardan en fazla paraya sahip olanını seçmenizi öneririm, çünkü o para sizin bütçeniz olacak. Şimdi sıra geldi dükkanımızı nereye açacağımızı seçmeye. Pizza şeklindeki haritadan Amerika veya Avrupa şehirlerinden birini seçebiliyorsunuz. bu seçimi de yaptıktan sonra artık oyunumuz başlıyor.

Önce kendimize bir dükkan kiralamalıyız. Satın alma seçeneğimiz de var ama oyunun başında bu pek de mümkün değil. Harita üzerindeki seçeneklerden For Rent’i seçiyoruz ve şehirde bulunan kiralık dükkanlar yanıp sönmeye başlıyor. Birini seçerek haritayı yakınlaştırıyoruz. Üzerine tıkladığımızda ekranın sağında hangi şirkete ait olduğu ve telefon numarası yazıyor. Sağ alttaki seçeneklerden emlakçılara giderek dükkanı kiralayabiliyoruz.

Şimdi sıra geldi gerekli olan malzemeleri almaya. En gerekliler bir kaç masa ve yeteri kadar sandalye ile mutfak için hızlı bir fırın. Daha sonra birkaç yapıp onları menüye transfer etmelisiniz. Pizzaları yaparken bulunduğunuz bölgede yaşayan insanlara dikkat edin. Kullanacağınız malzemeler bu insanlara hitab etmeli. Tabii pizzaları yapabilmek için stoklarınızı gereken malzemelerle doldurmalısınız. Bundan sonra da geriye sadece çalışanları seçmek kalıyor. Onları da işe aldıktan sonra artık pizzacımızı açabiliriz. Anahtar simgesi dükkanımızı açmamızı sağlıyor. Hayırlı olsuun…

Ama oyun daha yeni başlıyor. Reklam kampanyalarıyla ününüzü arttımak ve yaptığınız güzel pizzalarla müşterileri çekmek sizin elinizde. bazı karanlık işlere girip mafya için çalışabilir ve mafyada da ilerleme sağlayabilirsiniz. Ama işin bu tarafı biraz tehlikeli, oyunun bitmesine bile neden olabilir. Bu yüzden uzak durmanızı öneririm.

Oyunda stokları sürekli kontrol etmeli, reklam kampanyalarınızı yenilemeli, yani sürekli bir koşuşturma içinde olmanız gerekli. Her tycoon oyununde olan işleri rayına oturtup yan gelip yatma olayı bu oyunda olamıyor malesef.

Size kısaca oyuna başlayabilmeniz için gereken bazı bilgiler vermeye çalıştım. Çalışıp geliştirmek sizin elinizde. Uzun süre oynadığım ve şehrimin iyileri arasına girmeyi başardığım bir oyun. takıldığınız yerlerde yardıma hazırım. oynaması zor ama öğrenince gerçekten bağımlılık yaratan bir oyun. Şiddetle tavsiye eder ve hepinize iyi oyunlar dilerim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.