Pilotwings

Sitemizde yeni açılan Nintendo oyunları bölümü (NES –SNES) ile birlikte yeni oyunlara da merhaba diyebiliriz. Nintendo gameboyların; zamanında ne kadar revaçta olduklarını çoğumuz hatırlarız. Şimdi ise Nintendo, Wii ile o eski zamanına geri dönmeyi amaçlıyor. Nintendo oyunlarının da Commodore 64 ve Amiga gibi kendisiyle özdeşleşmiş pek çok oyunu var. Hatta bazı oyunlarının haklarını paylaşmayarak sadece Nintendo firmasına özgü oyunlar üretmişlerdi.

Gelelim oyunumuza… Oyunumuz Pilotwings adını taşıyor ve gerçekten kendine özgü benimde daha önce karşılaşmadığım tarzda bir oyun. Oyunda uçuş eğitimi alacak bir karakteri canlandırıyoruz. Fakat bu eğitim sadece uçak kullanmaktan ibaret değil. Oyun çeşitli derslere ayrılmış durumda. Sınavları geçtikçe diğer derslere geçmeye hak kazanıyoruz. İlk derste karşımıza vermemiz gereken iki adet zorlu sınav çıkıyor. Bunlardan bir tanesi eski model pervaneli uçağımızı kazasız bir şekilde havaalanına indirmek. İlk başlarda biraz zorlanabilirsiniz ama ilerleyen bölümlere geldiğinizde bu ilk bölümün aslında ne kadar da kolay olduğunu anlayacaksınız. Uçağı kullanış ve piste yaklaşış başta olmak üzere pek çok özelliğiniz değerlendirilerek size puan veriliyor. Eğer inişi gerçekleştirdiyseniz sorun yok. Ama başaramadıysanız başarana kadar tekrar etmeniz gerek. Çünkü her dersteki size verilen bütün görevleri tamamlamış olmanız lazım. Burada alınan puan sadece skor tabelasındaki yerinizi belirliyor. Bunu geçtiniz diyelim. Bu sefer de ilk bölümün diğer bir zorlu sınavı olan paraşütle atlama karşımıza çıkıyor.

Bir helikopterle yükselmeye başlıyorsunuz. Kamera açısı sizi yukarıdan gösterecek şekilde ayarlanmış. Ve aşağıda havaalanı ve içinde bulunan inmeniz gereken bölgeyi görebiliyorsunuz. Düğmeye basıp kendinizi aşağı bırakıyorsunuz. Bir süre süzülüyorsunuz. Bu süzülme sırasında oyun tarafından çizilmiş hayali halkaların içinden de geçmeniz lazım. Bu sayede alacağınız puan da artıyor. Uyarı geldiğinde yine düğmeye basıp paraşütünüzü açıyorsunuz. İşte bundan sonrası biraz daha zor. Çünkü yere yaklaşıyorsunuz ve yapacağınız manevraları önceden kestirip yapmanız lazım. Eğer geç karar verseniz istediğiniz yere inmekte zorlanabilirsiniz. Bu sınavda da başarılı olursanız ikinci derse geçmeye hak kazanıyorsunuz. Başarılı olamazsanız tekrar…

Tabii ki oyunun tamamını anlatmayacağım. Ama buna benzer havacılıkla ilgili pek çok aracı kullanıyorsunuz. Gerçekten çok keyifli ve mantıklı hazırlanmış bir oyun. Grafiksel olarak söylenecek fazla bir söz yok. SNES oyunlarını yansıtan ve güzel çizilmiş grafiklere sahp PilotWings. Oyunu oynayabilmeniz için “Gerekli Programlar” kısmından SNES 1.43 emülatörünü indirmeniz gerekmektedir. Hepinize iyi oyunlar. Yeni bölümümüz hayırlı olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.