Oyunyapımı.Org

Oyunları oynarken genelde yapılırken çekilen zorlukları göz ardı ederiz. Beğenmediğimiz oyunları hemen kaldırıp bir köşeye koyarız. Her oyunun ne kadar uzun ve yorucu aşamalardan geçerek karşımıza geldiğini bilemeyiz. Oyunyapımı.org bize bu yorucu aşamaları anlatmak için yapılmış eğlenceli, bir o kadar da yol gösterici bir oyun.

Oyunumuza ilk başta oyun yapımı hakkında hiçbir bilgisi olmayan Hayrettin adında bir karakterle başlıyoruz. Oyundaki diğer karakterlerin de yardımıyla Hayrettin bir oyun yapıp zengin olmaya çalışıyor. Ama oyun bununla da sınırlı değil. Zorluk derecelerine göre sırayla tüm karakterlerle oyunu oynayabiliyoruz. Oyunda her karakter için değişik bir senaryo yazılmış. Sadece bunu bilmek bile bize oyunun kapsamı hakkında bilgi sahibi olmamız için yeterli.

Bu arada oyunda yer alan bütün karakterler gerçek kişiler olduğunu söylemekte yarar var. Hepsi Oyunyapımı.org forumlarında yer almış kişiler. Oyundaki diyalogların tamamı bu kişilerin forumdaki konuşmalarına uygun olarak yapılmış. Forumları takip etmeyenler için bazı espriler havada kalsa da genellikle anlaşılır ve yerinde olmuş hepsi.

Grafiklerin South Park stilinde olması oyuna değişik bir hava katmış. Hepsi gerçek bir çizgi film karakteri gibi. Açıkça söylemek gerekirse oyunu ilk gördüğümde de beni kendisine çeken en büyük özelliği de bu tatlı grafikleriydi.

Fatih Uzun Oyunyapımı.org ile yine AGS üzerindeki hakimiyetini konuşturmuş ve bize çok başarılı bir adventure oyunu sunmuş. Gerek konusu gerekse diyaloglarıyla çoğu ünlü adventure dan daha başarılı olduğunu söylemek çok da zor değil. Özellikle Türkçe olması bu türü sevenler için en çekici yönlerinden biri. Fatih Uzun’a da bu oyunu bana ulaştırdığı için teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Sonuç olarak Türk yapımı oyunlar arasında oynadığım en zevkli oyunlardan birisi olduğunu söyleyebilirim. Bütün Türk oyun severlerin denemesi gereken bir oyun. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.