Championship Manager 93

Efsane menajerlik oyunu serisi Championship Manager ve günümüzdeki devamı Football Manager serisinin ilk oyunuyla karşınızdayız. Cm 93’ü menajerlik oyunlarının dedesi olarak görebiliriz. Çünkü günümüzdeki menajerlik oyunlarının temelini oluşturan futbolcu keşfet-geliştir-sat çemberini başlattı.

Eski Cm oyunlarının ortak özelliği uygun fiyatlara kaliteli oyuncular bulunabilmesiydi. Cm 93 bu geleneği başlatan oyundur. 2. veya 3. ligden alınan bir takıma bu başarılı ve gelecek vaadeden oyuncuları monte ettikten sonra başarının gelişi oldukça hızlanır. Kaleciler oyunun en zayıf yönü olduklarından sadece influence yeteneğiyle görünüyorlar. Bu sebeple genç ve influence değeri yüksek bir kaleci alabiliriz. Genel yetenekler ise sırasıyla passing, tackling, pace, heading, flair, creativity, stamina ve influence. Burada göze batan eksiklik olarak shooting yeteneğini söyleyebiliriz. Ayrıca oyunun daha sonraki versiyonunda olmayan oyuncu karakterlerini görebilme özelliği bu oyunda mevcut. Oyuncunuz cesur, sinirli, uyumlu yada özgürlük düşkünü olabilir. Karakteri; oynadığı oyunu, gelişimini ve alacağı paraları doğrudan etkiliyor.

Oyuncu transferi yaparken gerekli püf noktalara gelirsek, yeteneklerin yanında geçen sezon istatistikleri, oyuncu karakteri gibi detaylar gözden kaçırılmamalı. Defans oyuncuları genelde tackling ve heading yeteneklerine ihtiyaç duyar. Bunun yanında passing ve pace hiç fena olmaz, oyuncuya kalite katar. Orta saha oyuncuları daha yetenekli olmak zorundalar. Mevcut yeteneklerin hepsine ihtiyaç duyar. Gene de passing, creativity ve flair yeteneği düşük orta saha oyuncularını önermem. Forvet seçmek daha kolay sayılır. Heading ve flair başta olmak üzere pace, stamina, influence ve passing yan yetenekleridir. Bu yeteneklere sahip oyuncuların en ucuz ve genç olanları bir araya getirilerek oluşturulan bir kadro iyi yönetilirse başarılı olmaması için bir neden kalmaz.

Oyunda keşfedilecek daha pek çok nokta var fakat zaten bu oyunu merak edip oynayacak olan kişiler menajerlik kurdu olduklarından bunlardan pek bahsetmeme gerek yok. Nereden nereye gelindiğini görebilmek adına çok güzel bir örnek olan bu oyunu menajer arkadaşlara tavsiye ediyorum.

2 yorum

  1. s.a – adminim bu oyunu indirdim ama oyunun başında kod istiyor crack gibi birşey ama nasıl olacak anlamış değilim 3 defa peşpeşe istiyor bu kodları oyun eski olduğu için bildiğimiz crackler gibide değil çözemedim gitti oyuna giremiyorum yokmu bunun bir çözümü???

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.