Uzak Diyar Destanları

Tayfun Tuna çıraklık döneminde yaptığı RPG oyunlarından sonra kendisini geliştirdiğini ispatlamak için aynı temele dayanan FRP konulu bir oyun yazmaya karar verdiğinde takvimler 2006 yılının Mayıs ayını gösteriyordu. Kendine has oyun yapısı içerisinde güzel grafikler ve elle çizim karakterler kullanan Tayfun, üç ay içerisinde son oyununu tamamladı ve beğenilere sundu. Türkçe ve İngilizce seçenekleri oyunun başında seçiliyordu. Oyun dünya çapında yüzbinlerce kez oynanarak ufak çaplı bir şöhrete kavuştu.

Uzak Diyar Destanları sıra tabanlı dövüş sistemine sahip, gerçek zamanlı oynanan bir oyun. Konuya gelirsek bir sabah uyandığımızda kendimizi bambaşka bir yerde buluyoruz. Odadan çıktığımızda gördüğümüz dede bildiğimizden apayrı bir dünyada olduğumuzu söylüyor. Eğer yeterince savaşıp gelişebilirsek kraliçeyle savaşıp yenerek onun uzay gemisini alabileceğimizi de belirtiyor. Ardından evi bırakıp ortadan kayboluyor.

Şehir merkezinde pazar yerinde meyve sebze alıp satabiliyoruz. Bunlardan bulundurmak gerek çünkü savaşlardan sonra sağlığımızı düzeltmek için şart. Ayrıca demirciden kılıç, büyücüden asa almak mümkün. Belirli miktarda para kazandığımızda çiftlik satın alıp bahçesinde domates yetiştirebiliyoruz, çiftliğin simya odası da var. Meydandaki haber panosundan duyuruları takip edip yeni görevler alıyoruz. Yeni görevlerimiz genelde yeni bulunan bir mağaradaki kötülüğü yok etmek üzerine. Kale kapısını seçip kalenin dışında yeni maceralara atılıyoruz. Kasaba dışına çıktığımızda haritada istediğimiz noktaya gidebiliyoruz. Gittiğimiz yerlerde genelde hiç birşey olmuyor fakat sandık bulmak veya düşmanlarla çarpışmak olasılıklara dahil. Oyunun bu yapısını Tayfun Tuna oyunlarını daha önce oynamış oyuncular hemen anlayacaktır.

Sıra tabanlı savaşlarda ne kadar kuvvetliysek o kadar bitirici vuruşlar yapıyoruz. Büyü gücümüz yıldırım ve büyü vuruşlarıyla ilgili, bir de sağlık büyüsünü geliştiriyor. Dayanıklılık puanımız sağlığımızı etkiliyor. Yetenek ise sandıkları açıp ganimet elde etmemizi sağlıyor. Savaş esnasında düşmanın gücüne göre strateji geliştirmek önemli, bir o kadar önemli olan ise level atladıkça kazandığımız puanları düzgün dağıtmak. Mağaralarda ve arazide belirli tipte düşmanlarla çarpışıyoruz. 20 mağara tamamlandığında ise şövalye ünvanını takıp kraliçenin karşısına çıkıyoruz.

Türkçe macera – FRP oyunları oynamak isteyen oyuncular için iyi bir seçenek olarak duran Uzak Diyar Destanları, uzun soluklu olmasa bile kısa vadede eğlendirmeyi başarıyor. Kaydetme unsurunun olması bu sefer iyi olmuş. Bir daha oyun yapmayacak olan Tayfun arkadaşımızın en iyi yapımını övünçle sunuyorum. Kılıcınız keskin, asanız kudretli olsun!

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.