Colorado

Uzun zamandır arşivimde olan bir oyun Colorado. Hatta 386’ım varken bilgisayarcıdan diskete çektirmiştim. Uzun sürede oynadım. Hep başladığım yerdeydim ama. Bir türlü çözemedim oyunu o çocuk halimle. Şimdi tekrar el atınca da bırakamadım.

Kahramanımız Apache’lere karşı savaşıyor. Dikkat edin bütün yerlilere karşı değil sadece Apache’ler, arada dostumuz olanlar da var çünkü. Amacımız Pocahontas Madenindeki madalyonu bulmak. Oyun Action-Adventure tarzında. Ayrıca kano kullandığımız bölümleri de sayarsak simulasyonu da eklemek yanlış olmaz.

Oyun Colorado nehrinin kıyısında geçiyor hep. Bölümler arasında geçişi kanoyla yapıyoruz. Bir yeri tamamladıktan sonra başladığımız yerdeki kanoyla nehirden aşağıya iniyoruz. Bu sırada Apache’ler tekrar saldırıyorlar. Küreğimizle onları defetmeye çalışıyoruz. İneceğiniz yeri kaçırmamaya bakın, çünkü geri dönüşünüz yok. Ayrıca bir bölümü tamamlamadan da asla kanoya binmeyin.

Kontrollere gelirsek benim çektiğim sıkıntıyı çekmemeniz için hepsini yazacağım. Öncelikle F1-F6 arasındaki tuşlarla elimizde tuttuğumuz silahı değiştiriyoruz. Yön tuşları karakterimizi yönlendiriyor. SHIFT le birlikte karakterimizin baktığı yöndeki ok tuşuna basarsak atak yapıyoruz. Elimizdeki silaha göre bu bıçak saplamak ya da ateş etmek şeklinde olabiliyor. Aynı şeyi elimizde silah yokken yaparsak bir “UGH” sesi çıkıyor. Bu şekilde dost yerlilerle selamlaşabiliyoruz. SHIFT + Üst yön tuşu karakterimizin zıplamasını sağlıyor. Tüfeğimizi doldurmak için SHIFT + Home tuşlarına basıyoruz. Eğer barutumuz varsa doluyor. F7 tuşu elimizi açıp kapıyor. Kapalıyken yerdeki nesneyi SHIFT + End tuşuyla almaya, açıkken de nesneyi bırakmaya yarıyor. Ayrıca SHIFT + Numpad 9 bombamız varsa onu fırlatmaya, SHIFT + Numpad 3 elimizdeki silahlarla alçak vuruş yapmamıza yarıyor.

Oyunda yerde bulduğunuz veya düşmanlarınızdan düşen nesneleri toplamanız gerekiyor. Çeşitli yerlerde bu nesneleri takas edeceğiniz araçlar bulunuyor. Buradan alacaklarınızla gücünüzü arttırabilir yada barut kutunuzu doldurabilirsiniz.

Oyunda maalesef istediğimiz zaman kayıt yapamıyoruz. Oyunu kaydedebileceğimiz belli yerler var. Oraya geldiğimizde kaydetmek isteyip istemediğimiz soruluyor. Kabul edersek öldüğümüzde Oyunu Load ederek oradan devam edebiliyoruz.

Oyunumuz böyle. Güzel bir oyun olsa da bazı yerler gerçekten zorluyor. Kayıt imkanlarının az olması öldüğümüzde oynadığımız yerleri baştan almamıza neden oluyor. Ama yine de güzel grafikleriyle oynamaya değer. Herkese iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.