North & South

Hangi Amiga sahibi çocuk North and South oynamamıştır ki? Nerdeyse bilgisayarın kendisi ile özdeşleşmiş bu oyunda Amerikan iç savaşındaki Kuzeyli ve Güneyli orduları yönetiyoruz. Les Tuniques Bleues isimli bir çizgi romandan esinlenerek yapılmış grafikleri ve müzikleri ile oldukça komik ve eğlenceli saatler sizi bekliyor.

Başlangıç ekranında haritada istediğimiz özellikleri ayarlayabiliyoruz. Ayrıca istersek hiç savaş haritası görmeden de oynayabiliriz. Ayrıca zorluk derecesini, düşman komutanı olarak seçtiğimiz komik tip belirliyor. Bilgisayara karşı oynamak için bayraklara tıklayın.

“Go”ya bastığımızda oyun başlıyor. Strateji haritasında ordularımızı görüp inceliyor, hareket ettiriyoruz. Bazı eyaletlerde stratejik önemi olan kaleler var, bu kaleler sayesinde demiryollarımız işliyor ve para akışı oluyor. Her kontrol ettiğiniz eyalet fazla para demek. 5 torba altın da bir ordu demek. Eğer demiryolunuza düşman ordusu girerse komik bir tren kovalamacası yaşıyorsunuz. Kale işgal sahneleri de aynı komiklikte. Aslında oyunun tamamı çok komik. Bu yerlerden başka, Texas, Iowa ve ‘da iki aydan fazla kalırsanız Kızılderili saldırısıyla bir ordu kaybediyorsunuz. Kuzey Carolina’ya ise 4 ayda bir Fransız yardımı ordu geliyor, yani epey stratejik.

Gelelim savaş ekranında: Burada her ordumuzun üç çeşit ünitesi mevcut: Piyadeler, süvariler ve topçular. Topçu birlikleri ölümcül olabiliyor, ama en iyi kullanılması gereken ünite süvariler. Piyadelerin arasına daldıklarında veya topçu hatlarına ulaştıklarında düşmanı resmen biçiyorlar. Piyadelerinizi ise genelde savunma olarak kullanın.

Savaşacağınız eyaletleri dikkatli seçmelisiniz. Örneğin nehir geçen eyaletler üzerinden hücum etmek çok zor. Nehirdeki köprülerden geçerken ağır zayiat verebileceğiniz gibi, düşman topçusu köprüyü havaya uçurunca harekâtınız tümden çıkmaza girebilir. O zaman bazı yan geçişleri tercih edebilirsiniz ama bedeli epey ağır olacaktır.

Savaşa 1861,62,63 ve 64’te başlayabiliyorsunuz ve bu yıllara göre ordu kuvvetlerimiz değişiklik gösteriyor. Güneyliler oyunun başında, Kuzeyliler ise sonunda avantajlı oluyorlar. Aslında en güzeli 1861’de, iki taraf da eşit kuvvetteyken başlamak, fakat diğer yıllarla da kendinizi test etmeyi mutlaka denemelisiniz.

İki taraftan biri tüm ordularını yitirdiğinde final ekranlarımız görünüyor. Muzaffer olan tarafın yorgun askerleri evlerinde çiçeklerle karşılanıyor. Yenilen tarafın ordusu ise açık alanda perişan bir şekilde bırakılıyor.

North South eğlenceli grafikleriyle sizi epey güldürecek ve eski Amigacıları da çocukluk yıllarına döndürecek. Zaten oyunu bilenlerin bu satırları okurken bile gülümsediğine eminim. North South mutlaka arşivinizin en değerli parçalarından biri olacak.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.