ATF

Bazı oyunlarla karşılaşıyoruz ki, gözlerimize inanamıyor, “64K hafızayla böyle bir oyunu nasıl yapabilirler?” diyoruz. Advanced Tactical Fighters (ATF) bu tip oyunların belki de en iyi örneği. Bir savaş uçağı simülasyonundan ziyade strateji oyunu kalitesinde bir yapım.

Oyuna başladığınızda, tüm düşman ve müttefik birimlerinin gösterildiği bir ana savaş haritası sizi karşılıyor. Buradan anlıyoruz ki iki ülke savaş halinde, biz ise BM ya da NATO gibi sadece bombardımanlara yardım eden bir kuvvetiz. Yani aslında bizsiz süregelen bir savaşa dahil oluyoruz. İkinci ekrana geçince bu kez iki ordunun kuvvet istatistikleri ekrana geliyor: Uçak üssü, tank, gemi, radar ve fabrika sayıları gösteriliyor. Taraflardan birinin gemisi ve tankı biterse savaşı kaybediyor. Bir sonraki ekran uçağımıza yükleme yaptığımız kısım, burada makineli tüfek mermisi ve yakıtın yanı sıra elle kumanda edilen “Asraam” ve bilgisayar donanımına sahip “Maverick” füzelerini yükleyebiliriz. Asraam daha hafif fakat kısa menzilli ve kullanımı zor bir silah, oysa Maverick güdümlü olduğu için aldığınıza değiyor. Yakıtınızı da tam doldurduktan sonra oyuna başlıyoruz.

İşte savaş alanı… Kullanmanız gereken çok fazla tuş var, ben hepsini size yazacağım çünkü hepsi çok önemli:

Q: Motoru hızlandırır ve uçağı kaldırır.

A: Motoru yavaşlatır. Çok yavaşlatırsanız çakılabilirsiniz.

C: Sağ alt köşedeki harita menüsünü değiştirir, bu pencerede genel savaş haritasını, bilgisayarınızın kilitleneceği hedefi, silah durumunuzu ve hasar durumunuzu görebilirsiniz.

E: Hedef kitleme ekranı açıkken bastığınızda hedef türü değiştirmiş olursunuz. Ayrıca ‘R’ ile aynı tür diğer hedefi görebilir, ‘D’ ile de düşman & müttefik hedefi değişimi yaparsınız.

T: Otomatik yükseklik ayarıdır, TF sayesinde sürekli aynı irtifada uçarsınız ama düşman uçakları size çarpabilirler.

U: iniş takımlarınızı açıp kapatır.

J: “Misilse Jammer”, eğer karadaki birisi size ısı güdümlü ‘SAM’ füzesi fırlatırsa buna basarak kurtulabilirsiniz. Zaten bir iki saniye içinde basmazsanız füze sizi düşürüyor.

L: Otomatik pilot ile iniş. Eğer yakınınızda bir müttefik üssü varsa buna basıyorsunuz ve uçak kendi kendine iniyor.

F1: Haritadaki çizgilerden kurtulmak isterseniz basın.

A: Asraam füzesi ateşler.

M: Maverick füzesi ateşler.

Daha okurken bile inanamadığınıza eminim, ama evet “Bu bir Commodore oyunu”… Düşman uçaklarıyla savaşmayı size bırakıyorum çok zorlanmayacaksınız, peşinize takılmalarına izin vermeyin yeter. Asraam füzesi için haritanızdaki koordinatları çok iyi okumalı, ve tam zamanında vurmalısınız. Maverick ile ise hedefi bilgisayarda seçip 100km. yakınında hedefe burnunuzu çevirip ateşlemeniz yeterli. Oyunun haritası devasa ve vurulacak çok hedef var, o yüzden füzeleriniz bitince üssünüze inin. Yeni düşman hedeflerine yaklaştığınızda bilgisayar size haber verecek ve o hedef haritaya eklenecek. Size de üzerine gidip imha etmek kalıyor.

Üsse döndüğünüzde tekrar raporları izleyeceksiniz, siz savaşırken iki ordu da çarpışmaya devam etmiş, kayıplar verilmiş, yeni ordular savaşa sürülmüş… Evet, bu oyun bir action değil strateji oyunu. Birkaç el sonra uçağınız kalsa bile savaşın sonucu olarak taraflardan biri kazanıyor.

Digital Integration’un bu şaheserini mutlaka oynayın. 64k ile o zamanlar neler yapıldığını, ve C64’ün niçin efsane olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.