Dangerous Dave 3

İlk iki oyundan sonra artık tamamen oturmuş bir Dangerous Dave var karşımızda. Bu bölümde oyun genelde ormanlarda geçiyor ve başlıca düşmanlarımız da artık birbirinden vahşi hayvanlar.

Genel olarak ikinci oyundaki bütün iyi yönler korunmuş. Kırmızı kamyonetimiz de bunlara dahil. Oyuna yine kamyonetimizin yanından başlıyoruz. Dediğim gibi bu sefer bir ormandayız. Pompalı tüfeğimizi bu sefer bize pek dostça yaklaşmayan hayvanlara karşı kullanacağız. Nedir bu hayvanlar peki? Öncelikle dev bir örümcek. İkinci oyunda çok beğenilmiş olacak ki bu oyunda da yine beklemediğimiz bir anda kafamıza iniveriyor. Bunun dışında kurt, ayı karışımı iri bir hayvanda sürekli bizi kovalamak için can atıyor. Bir de yarasayı unutmamak lazım tabii. Bu arkadaşta yavaş ve sinsice bize yaklaşıp kafamıza yapışıveriyor.

Oyun bana biraz zorlaştırılmış gibi geldi. Yani ilk bölümü geçmek için saatlerce uğraştığımdan da böyle söylüyor olabilirim ama haksız da sayılmam. Oyunda sadece ileri değil her tarafa gidebiliyoruz. İlk bölümde örneğin yukarı doğru gittiğinizde ağaçların üzerinde bambaşka bir yer bulacaksınız. Asansörler ve benzeri aygıtlar sizi oldukça zorlayacak. Çoğu platform oyununda olmayan yüksekten düşünce ölme olayı oyuna eklenmiş. “Nasıl olsa bişi olmaz atliim” deyip de kendinizi boşluğa bırakmayın sakın. Kendinizi yerle bütünleşmiş bulmanız muhtemel. Oyunda puan sistemi yine önemli. Belli puandan sonra ekstra hak kazandığınızdan gördüğünüz her nesneyi toplamanızda yarar var, her ne kadar çok ilginç nesneler görecekseniz de toplayın hepsini. Motordan televizyona, madalyadan içkiye kadar çeşit çeşit nesneler toplamanız için sizi bekliyor.

Oyunun tuşlarını hatırlatmak gerekirse yine yön tuşlarıyla karakterimizi yönetiyoruz. Ateş etmek için ALT GR tuşunu, zıplamak için de CTRL tuşunu kullanabiliyoruz. SPACE tuşuda puanımızı ve karakterimizle ilgili bilgileri bize gösterirken aynı zamanda da pause görevi görüyor.

Oyun grafik açıdan önceki versiyondan farklı değil. Yine klasik Dave, Keen grafikleri kullanılmış. Ancak oyunu DOSBox ile çalıştırmama rağmen herhangi bir sesle karşılaşamadım. Böyle olunca önceki oyundaki basit sesleri bile özler duruma gelebiliyorsunuz.

Sonuç olarak klasik haline gelmiş bir serinin son oyunu. Arşivlik diyebiliriz. Dave hayranlarının kaçırmayacağına eminim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.