Master of Magic

Civilization benzeri bir oyunun sıra tabanlı meydan dövüşleri olsa ve fantastik öğelerle bezenip büyücülerle desteklense nasıl olurdu acaba? Kulağa hiç fena gözükmüyor. Master of Magic bunu yapmaya çalışmış ve hiç fena olmamış.

Oyunumuz Civilization ile de benzettiğimiz üzere sıra tabanlı bir strateji. Aynı tarzda iki boyutlu coğrafi farklılıkları olan yerlerde settlers üniteleri ile şehirler kuruyoruz. Bazı binalarında aynı olduğunu söylersem şaşırmazsınız umarım. Granary, Market Place ve City Walls isimleri Sid Meier tutkunları için oldukça tanıdık. Oyunda üç ana unsur var: Gold, food ve mana. Bu üçüne göz kulak olmalıyız. Food negatif bir değer alırsa askerlerimiz ölmeye başlıyor bu sebeple besine dikkat! Altında bizim paramız olduğundan mümkün mertebe biriktirmeliyiz. Eğer altınımız çok olursa kahraman askerler alabiliriz, binaları askerleri hızlıca bitirebiliriz ve daha da fazlasını yapabiliriz. Şehirler geliştikçe daha değişik üniteler çıkartabiliyor ayrıca bütçeye olan katkıları bir hayli artıyor. Bu sebeplerle bolca şehir kurmak ve onları geliştirmek elzem. Şehirler arasında engineer ile yollar çekiyoruz böylece şehirden şehre hızlıca erişim sağlanabiliyor.

Oyunda mistik canavarlarla, ayılarla, hayaletlerle kısaca oldukça değişik düşmanlarla çarpışıyoruz. Askerlerimizin güç değerlerine dikkat ederek güçlü ünitelerden bulundurmak ve range değerine sahip uzun menzilli saldıran okçu yada büyücü kullanmak çok önemli. Düşman daha size yaklaşamadan iki güçlü büyücüyle oldukça iyi sonuç alınabiliyor. Arada bize önerilen süper kahramanlarda orduya büyük güç katıyorlar. Ordunun en az 3-4 güçlü birimden oluşmasını öneririm. Eğer savaş meydanında rakibimiz bizi rahat yenecek gibiyse “fleet” seçimiyle savaşa daha başlamadan kaçıyoruz ve ünitelerimiz ölmemiş oluyor.

Master of Magic teknoloji geliştirmek yerine mistik kurgusundan dolayı büyü kitabındaki büyüleri geliştirmeyi seçmiş. Oyunun başından sonuna dek kitaptaki büyüleri sırayla öğreniyoruz. Bu büyülerin kısa açıklamalarını daha üzerinde çalışmadan kitaptan okuyarak isteğimiz doğrultusunda büyü alabiliyoruz.

Genel olarak Civilization kadar kullanışlı olmasa da oyun fantastik dünyaların ve büyü meraklılarının hoşuna gidecek bir yapıda. Sürekli Civilization ile kıyaslıyorum ama Civilization bu tarzın kilometre taşı ve babası olduğundan oyunun değerini ortaya çıkartıyor. Sıra tabanlı oyunlardan hoşlanıyorsanız ve mistik bir nostalji yaşamak benim kadar sizinde hoşunuza gidiyorsa bu oyunu oynamamanız için hiçbir sebep kalmıyor geriye. Bol şanslar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.