Gods

Bugün de karşınızda Amiga zamanlarında efsaneleşmiş bir klasik var. Konusu, oynanabilirliği ve müzikleriyle bizi kendine hayran bırakan oyunumuz Gods…

Oyunumuz aslında klasik bir platform oyunu. Ama Bitmap Brothers’daki amcalar gerek konusuyla, gerek müzikleriyle oyunu öyle bir hale getirmişler ki, oyun eski oyuncular için vazgeçilmez bir hale gelmiş ve efsane sıfatıyla anılmasını sağlamıştır. Peki nedir bu oyunu konusu? Kısaca bahsetmek gerekirse oyun Antik Yunan’da geçiyor. Kahramanımız bir savaşçı ve ölümsüz olmak istiyor. Ya da başka bir deyişle “Tanrı” olmak istiyor ve işe şehrini istila eden yaratıklardan kurtararak başlıyor. Biz de kahramanımıza yardım etmek için oturuyoruz klavyemizin başına.

Oyun her ne kadar sadece platform oyunuymuş gibi gözükse de ilerledikçe karşımıza çıkan bulmacaları çözmemiz ve aldığımız nesneleri kombine ederek kullanmamız gerektiğinin farkına vararak oyunun bir platform oyunundan daha fazlası olduğunu anlıyoruz. Ayrıca bulmamız gereken anahtarlar ve kullanmamız gereken düğmeler de cabası. Oyunu sadece yön tuşları ve space ile oynuyoruz. Yalnızca space o anda elimizde olan silahla ateş etmemize, aşağı + space inventory mize nesne alıp bırakmaya, yukarı + space de düğmeleri açıp kapamamıza yarıyor. Kahramanımız hareketleri bir platform oyununa göre biraz yavaş kalsa da çok da önemli değil. Her bölümüz sonunda karşımıza konuyla ilgili dev bir yaratık geliyor. Onu da yenebilirsek diğer bölüme geçiyoruz. Ayrıca oyunda bir de alışveriş yapabileceğimiz bir yer de bulunuyor. Buradan da ihtiyacımız olan silahları ve büyüleri alabiliyoruz. Oyunda maalesef kayıt etme gibi bir özellik yok. Yapımcılar bunun yerine şifre sistemi koymuşlar. Her bölümüz sonunda verilen şifreyi alarak daha sonra oradan devam edebiliyorsunuz. Oyunda sadece 4 bölüm (alt bölümler de var unutmayın) olduğunu varsayarsak pek de kullanacağınızı sanmıyorum.

Oyunun grafikleri oldukça başarılı. Zamanının oldukça ilerisinde olduğunu söyleyebilirim. Grafikler bana biraz da Mevlüt Dinç’in First Samurai oyununu anımsattı. Sesler ve müzikler ise zaten oyunu unutulmaz yapan özellikler olduğundan tartışmaya gerek yok sanırım.

Sonuç olarak bir başka klasik de oyunlarımız arasında yerini aldı. Bilenler zaten düşünmeden indirip oynamaya başlayacaklardır zaten. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.