Loco

Loco arcade tarzında yapılmış gerçekten zevkli bir oyun. Bir Commodore 64 klasiği olan River Raid’i oynayanlarınız varsa, Loco’nun bu oyunun trenli versiyonu olduğunu fark edeceklerdir. Oyuna girdiğimizde karşımıza iki parçaya ayrılmış bir oyun ekranı çıkıyor. Üst bölümde yönettiğimiz lokomotif’i yandan gördüğümüz ana ekran, alt bölümde ise lokomotifimizi kuşbakışı gördüğümüz ekran bulunuyor.

Oyundaki amacımız önümüze çıkan engellere takılmadan bölümleri geçmek. Peki nedir bu engeller? Biz lokomotifimizi kullanırken karşımıza çeşitli uçaklar, balonlar ve bu tarz uçan araçlar çıkıyor ve bize ateş ediyorlar. Amacımız vurulmadan yolumuza devam edebilmek. Tabi bu arada bizimde elimiz armut toplamıyor. Bizde üstümüzden bize bomba bırakan uçaklara lokomotifimizin dumanıyla karşılık veriyor, karşımıza çıkan diğer trenlere de ateş edip onları patlatarak bize çarpmalarını engelliyoruz.

Lokomotifimizi kuşbakışı olarak gördüğümüz ekranda ayrıca raylardaki makas değişimlerini ve ray üzerlerinde bulunan yakıt logolarını da görebiliyoruz. Bu sayede ray değiştirerek hem karşıdan gelen trene çarpmamış, hem de yakıtımız azalırken bu yakıt logolarının üzerlerinden geçerek yakıtımızı doldurmuş oluyoruz.. Oyunun bu görüntüsü bana, hepimizin bildiği Hugo oyununu hatırlattı. Onda da kullandığımız trenin kuşbakışı görüntüsünü ekranın sol tarafında görebiliyor ve trenimizi ona göre sağa ve sola geçiriyorduk.

Loco’nun çok eğlenceli bir oyun olmasına rağmen çok zor bir oyun olduğunu da söylemeliyim. Zira aynı anda 3-4 şeyi görerek yapmanız, bazı hareketlerinizi de önceden planlamış olmanız gerekli. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.