Knight Rider

Kara Şimşek’i hepimiz biliriz. Zamanında az mı izlemedik televizyonlarda? Programcılar da bu arabanın ve dizinin çok ses getireceğini düşünmüş olmalılar ki dizi televizyonda gösterilmeye başladığı günlerde oyunu da Commodore 64 için piyasaya çıkmıştı bile. İnsanlar ilk defa Commore 64 sayesinde bu teknoloji harikası arabayı kullanma zevkine erişmişlerdi.

Oyuna başladığımızda karşımıza 4 adet görev çıkıyor. Bu görevler sırasıyla 1- Shoot Soviet Ambassador (Sovyet Büyükelçisine Suikast), 2- Shoot British Prime Minister (İngiltere Başbakanına Suikast), 3-Shoot Vice President (Başkan Yardımcısına Suikast) ve 4- Destroy Silicon Valley (Silikon Vadisine Saldırı). Ayrıca en üstte Random Choice seçeneğini seçersek bu görevlerden birisi rastgele karşımıza çıkıyor. Tabi burada söylemekte fayda var. İyilerin yanında ve kötülerin düşmanı olduğumuz için yapacağımız görevlerde bu saldırıları önlemeye çalışıyoruz.

Oyun sırasında aracımız nereye gitmemiz gerektiğini bize söyleyerek bizi yönlendiriyor. Yukarıdaki görevlerden birisini seçip oyuna başlıyor. İlk olarak karşımıza bir Amerika haritası çıkıyor. Ekranın alt tarafında bulunan mesajlar sayesinde hangi eyalete gideceğimizi belirliyoruz. Bu mesajlar bize aracımız tarafından veriliyor. Belirlediğimiz eyalete girmek için yola koyuluyoruz. Biz aracımızı kullanırken yolda karşımıza bize ateş eden helikopterler çıkıyor. Ama endişelenmemize gerek yok. Aracımız otomatik olarak bu helikopterlere karşılık veriyor. İstersek aracımızı otomatik pilota ayarlayıp helikopterlerle biz ilgileniyoruz.

Gitmek istediğimiz eyalete vardıktan sonra ekran görüntüsü değişiyor ve bir odanın kuşbakışı görüntüsü çıkıyor karşımıza. Bu sefer kahramanımız olan Michael Knight’ı odanın içerinde yönetiyoruz. Oda da bizden başka insanlarda var ve bu insanlara görünmemeye çalışıyoruz. Kimi zaman gideceğimiz yere vardıktan sonra yakalayacağımız kişilerin çoktan o eyaletten ayrıldıklarını öğreniyoruz. Bu sefer bizim için yeni bir yolculuk başlıyor.

Unutmamamız gereken en önemli nokta ise her görev için belirli bir süremizin olması. Bu süre bitmeden görevimizi tamamlamak zorundayız. Sonuç itibariyle güzel ve dizinin konusuna yakın bir oyun tasarlandığını söyleyebiliriz. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.