Kare Karalamaca

İşte Türk yapımı bir kare karalamaca oyunu. Oyun Bülent Baltacıoğlu tarafından programlanmış, basit yapıda fakat zevkli. 20 x 20 oyun alanımızda farklı şekilleri kareleri karalayarak ortaya çıkaracağız. Sol fare tuşu ile karalanacak karelere, sağ fare tuşu ile kesin olarak boş karelere tıklayacağız. Böylece sol tıkla siyah, sağ tıkla gri kareler elde edeceğiz.

Bülent Baltacıoğlu bazı bulmacaları kolaylaştırmak için bulmaca hakkında bilgi ve ipucu seçenekleri koymuş. Yine aynı menüde oyunun nasıl oynanacağını anlatan bir kısım var. Bu kısım oyunu bilmeyip öğrenmek isteyenlere çok yardımcı olacak. İşlem menüsünden bulmacanın bir kısmının otomatik çözülmesini isteyebiliyoruz veya berbat ettiğimiz bulmacalara yeniden başlayabiliyoruz. Görünüm menüsünden renkler, büyüklük vs. ayarlar yapıyoruz. Dosya menüsünden ise yeni bulmacaları açabiliriz ayrıca istersek kendimiz ileride çözmek için bulmaca yaratabiliriz.

Bulmaca yaratırken Dosya – Yeni Bulmaca Çiz diyoruz. Sonra boş ekrana istediğimiz bulmacayı yerleştiriyoruz. Ardından İşlem – Bulmaca Oluştur diyerek şablonu tamamlıyoruz. Son olarak Dosya – Bulmacayı Kaydet diyerek bulmacamızı kaydediyoruz. Bulmaca hakkında bilgi ve ipucu vermek içinde bu son kısımdan yararlanıyoruz.

Oyunun dosyasında ilave bulmacalarda mevcut. Kimi bulmacalar çok zor imkansız gözükürken kimileri bir çırpıda çözülebiliyor. Kare Karalamaca oyununu sevip bilgisayarı başında oynamak isteyenler kaçırmasın.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.