Death Rally

Death Rally oynanması en keyifli dos tabanlı oyunların başında gelir. Bunun sebepleri oyunda kıyasıya bir rekabetin olması, silahlarla tuzaklarla renklenmesi ve dipten parasız başlayıp zirveye ulaşma şansı vermesi gibi faktörlerdir.

Yarış oyunumuzu windows üzerinde çalıştırabilmek için DosBox programı şart gözüküyor. Program yardımıyla oyunu açıp hızlandırma komutlarını verdiğimiz zaman oynanabilir bir oyun elde etme şansımız var ama bu ne yazık ki garanti değil. Özellikle Windows XP üzerinde oyun problemlere neden olabilir.

Ana menüye ulaştığımızda Start Racing ile yeni bir kariyere başlayabiliyoruz ayrıca önceden kayıtlı oyunumuza buradan ulaşıyoruz. Multiplayer Race seçeneğiyle network hatta modem ile birbirine bağlı makinelerde çoklu oyuncu desteği sunuluyor. Oyun zamanının tüm multiplayer seçeneklerine sahip fakat 1995 yılında yaygınlığı olmayan internet üzerinden multiplayer oynama şansını doğal olarak sunmuyor. Gene ana menüde configure ile müzik, tuş ve sesleri ayarlayabiliyoruz. Standart yön tuşları ile birlikte sol shift turbo boost veriyor, Z tuşu mayın bırakıyor, space ile önümüzdeki araçlara ateş ediyoruz.

Start Racing deyip yeni bir kariyere başladığımız vakit ismimizi giriyoruz, sol ve sağ yön tuşlarıyla aracımızın rengini hassas olarak ayarlayabiliyor, yukarı aşağı tuşlarıyla karakterimizin tipini belirtiyoruz. Başlangıç aracımız Vagabond bildiğimiz vosvos diyebiliriz. Bu ekranda son olarak yaptığımız seçim önemli. Silahlı mı yoksa silahsız mı bir kariyer oluşturacağımız soruluyor. Bunu daha sonra değiştirme şansımız yok. Silahlı dersek oyun daha keyifli ama bir o kadar da daha zor oluyor, yarışın ortasında aynı zamanda savaşı da yönetmemiz, aracımızı patlatmadan en ön sırada finişe ulaştırmamız gerekiyor. Benim tavsiyem silahlı oynamaktan yana.

Oyuna başlayıp zorluğumuzu da belirledikten sonra 750, 3000 ve 12000 $ ödüllü üç yarışla karşı karşıyayız. İlk başlarda 750 $ ödüllü yarışlarla idare etmek zorundayız. Diğer yarışlardaki güçlü arabalara kafa tutma şansımız yok. Yarışta dikkat etmemiz gerekenler bonusları toplamak, virajları iyi almak, arada shift ile boost vererek hızlanmak ve silahlarımızı kullanarak rakipleri alt etmek. Tüm bunlar yarış tecrübesi gerektiriyor. Oynadıkça gelişecektir. Yarış bittikten sonra puanlar dağılacak ve arabamızı modifiye edeceğimiz gerekirse yeni araçlar alabileceğimiz ekranla baş başa kalacağız. Burada F2 tuşuyla hızlı kayıt yapabiliriz. Daha sonra F3 ile hızlı kaydı yükleyerek yüklenen yerden devam edebiliriz. Burada önemli husus araç tamirini unutmamak gerektiği. Yarışlar yapıp para kazandıkça modifiyeler yapılmalı, modifiye şansı kalmayınca yeni aracın satın alınmasını öneririm. Silahlı seçim yapıldıysa bundan sonra bir de silahların bulunduğu ekran gelecektir. Burada sol üstte maskeli loanshark bize borç veriyor, söylediği sürenin sonunda faiziyle geri alıyor. Alt kısımda ise yarışta kullanacağımız silahlar ve tuzaklar var. Oyun genel olarak bunlardan ibaret.

Kendisine oldukça sağlam bir yer edinmiş olan bu oyunu mutlaka edinmenizi ve oynamanızı öneririm. Arşivlik değere sahip ve açıkçası oldukça eğlenceli. Şans sizinle olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.