Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones serisi oyunlarının genelde adventure tarzında daha başarılı olduğunu bilsek de, filmleriyle paralel konulara sahip action oyunlarının varlığını da görmezden gelemeyiz. Kaliteleri ortalamayı geçemese de filmin hayranlarının seveceğine inanıyorum.

Oyunumuz serinin ikinci filmi The Temple of Doom için yapılmış bir oyun. Hindistan da geçen filmi hala çıkartamayanlar sofrada gezinen ufak yılanlardan ve ünlü kalp çıkarma sahnesinden filmi hatırlayabileceklerini sanıyorum. Filmde Dr. Jones bir köyden çalınan kutsal bir taşla, kaçırılmış olan köy çocuklarını geri getirmek için tehlikeli bir maceraya atılıyordu. Oyunumuz da tamamen olmasa de kısmen bu konuyla paralel gidiyor. Oyun filmin ortası sayılabilecek bir yer olan mağaralardan başlıyor. Sonraki bölümlerde ise maden vagonu üzerinde ve tapınakta devam ediyor.

Maceramız boyunca elimizde Indiana Jones’un vazgeçilmez silahı kamçımız var. Hemen hemen her şey için kamçımızı kullanıyoruz. Madendeki üzerimize gelen iri Hintli adamlardan kurtulmak, yarasaları yok etmek, bir yerden bir yere atlamak ve hapsedilmiş çocukları kurtarmak için kamçımız hep yardımımıza konuşuyor.

Oynanış olarak oyun bana biraz zor göründü diyebilirim. Zorluk olarak en alt seviyeyi seçmeme rağmen bazen üzerimize doğru gelen düşmanlardan kurtulmak imkansız bir hale gelebiliyor. Ayrıca düşman her ne olursa olsun bize dokunduğu anda bir hakkımızı kaybediyoruz. Üzerimize gelen tehlikelerden kaçmak gibi bir şansımız olmadığından her biriyle savaşamaktan başka çaremiz yok. Sanırım oyunun zorluk ayarı sadece yeni hak kazanma üzerine. Zorluğu arttırdıkça yeni hak alma puanı artıyor. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da birkaç kere kaybedip baştan başladıktan sonra kontrollerdeki hakimiyetiniz artacaktır.

Grafik ve ses olarak da pek bir şey beklememenizi öneririm oyundan. Grafik olarak 16 renk ses olarak da speakerdan gelen tek tük efektler var. Tabi oyunun başındaki ünlü Indiana Jones müziği unutulmamış.

Sonuç olarak benim yaptığım gibi filmi izledikten hemen sonra oyunu oynarsanız oyundaki karakterler ve mekanlar sizin için daha çok şey ifade edecektir. Bu şekilde olumsuz yanları az da olsa görmezden gelebiliyorsunuz. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.