Fury of the Furries

Uzun zamandır kendimi Türk oyunlarına adadığımdan asıl ilgi alanım olan dos oyun incelemesi yapmadığımın farkına vardım. Bu türde incelenmesi gereken o kadar fazla oyun var ki. Ama aradan geçen zamanla oyun isimleri yavaş yavaş akıldan silinmeye başlıyor. Böyle olunca da eskiden size oynaması büyük zevk veren oyunları tekrar bulamıyorsunuz. Şimdi size gerek kendisi gerekse ismi aklımdan hiç silinmemiş bir oyundan bahsedeceğim. Hepsinin kendine has özelliği bulunan 4 uzaylı topu kontrol ettiğimiz oyunda çeşitli engelleri aşarak ve bulmacaları çözerek mutlu sona ulaşmaya çalışıyoruz.

Fury of the Furries güzel bir introyla başlıyor. Buradan kısaca hikayeyi anlayabiliyorsunuz. İlk başta dünyaya düşen bir uzay aracı gibi görünse de düştüğü gezegende de aynı türden bir yaratık tarafından karşılanıyor kahramanlarımız. Ülkenin kralını kurtarmak için maceraya atılıyorlar. Introdan sonra bize bir şifrenin sorulduğu ekranla karşılaşıyoruz. Burada rastgele şeyler yazıp karakter sınırını doldurduktan sonra enter a basarak yolumuza devam ediyoruz. Hatırlatmakta fayda var oyunu başlatırken go.bat dosyasını kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu dosyayla başlamadığınız zaman dil seçim ekranını göremiyor ve oyunu Fransızca oynamak durumunda kalıyorsunuz. Bu hatırlatmadan sonra yolumuza devam edersek son olarak çıkan menüden gerekli yerlere basarak oyuna başlayabiliyoruz. Buradan sonra her şey size kalmış artık.

Karakterlerimizin özelliklerinden bahsetmek gerekirse, öncelikle oyuna başladığımız sarı topumuzun ateş atma özelliği var. Space tuşuyla bu özelliği kullanabiliyoruz. Eğer bir süre basılı tutarsak normalden daha etkili ateş topları atma şansımız da var. Diğer bir karakterimiz de yeşil yaratığımız. Bu yaratık attığı iple istediği yerlerde asılı kalabiliyor ve her türlü engeli aşarken bu ipini kullanabiliyor. Diğer kahramanımız kırmızı top. Bu yaratık da sahip olduğu sivri dişleri kullanarak bazı taşları ısırmak suretiyle parçalayabiliyor. Son olarak mavi yaratığımız suya dalabiliyor, su altında istediği kadar kalabiliyor ve su altında püskürttüğü hava kabarcıklarıyla tehlikeli canlıları yok edebiliyor. Sanırım aklınıza takılan bir soru da bu 4 karakteri oyunda aynı anda nasıl yönetebileceğimiz. Tabi ki onları aynı anda yönetemiyoruz. Ama bölümdeki gereklere göre eğer bir bölüm için birden fazla karakter bize verilmişse, aşağı yön tuşuna basarak karakterler arası seçim yapabiliyoruz. İstediğimiz karakterin üzerine gelip yukarı yön tuşuna bastığımızda ise artık o karakteri yönetmeye başlıyoruz. Bölümlere göre bazen bütün karakterler bazen de bazıları kontrolümüze veriliyor. Bazen de bölüm içinde elektronik kapı benzeri yerlerin içinden geçerek de elimizde olmayan karakterleri alabiliyoruz. Kapıların renginden hangi karakterleri alacağımızı da anlayabiliyoruz. Ancak dikkat edin bu kapıdan geriye doğru geçersek aldığımız karakteri tekrar kaybetmiş oluyoruz.

Oyun her biri pek de uzun olmayan bir çok bölümden oluşuyor. Ortalama her 12 ufak bölümden sonra genel bir bölüm atlıyoruz. Böyle olunca da oyunun geçtiği ortamlar değişiyor. Tabi arka planda çalan müziklerimiz de. Ancak çok fazla tekrar edilen bölümlerde bu müziklerin biraz sinir bozucu hale geldiğini söylemem gerek. Bu müzikler dışında DOSBox programının bize sağladığı olanaklardan yararlanarak karakterlerimizin güçlerini kullanırlarken çıkardıkları sesleri de duyabiliyoruz.

Kural olarak normal platform oyunlarından farklı kurallar içeriyor oyunumuz. Mesela yandığımızda hak kaybetmiyoruz. Ancak her bölüm için ayrılmış belli bir süre var ve bu süre yansak bile sürekli geri sayıyor. Süremiz bittiğinde hala bölüm geçemediysek eğer hak kaybediyoruz.

Sonuç olarak değişik türde bir platform oyunuyla karşı karşıyayız. Bilgisayar başında keyifli dakikalar geçirmemizi sağlayacak türden bir oyun. Herkese iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*