Hypa-Ball

İşte Commodore 64 programcılarının nasıl bir hayal gücüne sahip olduklarını en iyi şekilde bize gösteren bir oyun var karşımızda. Hypa Ball bir spor oyunu. Ama normal sporlardan biraz farklı. Karşılaşmamız uzayda kurulmuş ve bu müsabaka için hazırlanmış bir sahada geçiyor. Bize sunulan sporcular arasından 3 tane seçiyoruz. Her oyuncunun kendine özgü özellikleri var. Birisi hızlı pas yaparken diğeri hızlı koşabiliyor.

Müsabakanın kuralları ve oynayış şekli şöyle: Oyun sahamız bir direkle ortadan ikiye bölünmüş durumda. Bu direğin sol tarafı sizin, sağ tarafı da rakibinizin sahası. Bu direğin üzerinde de yukarı ve aşağı doğru hareket eden bir nesne var. Bu nesnenin sizin ve rakibinizin sahasına bakan taraflarında da birer delik var. İşte amacımız topu bu yukarı ve aşağı hareket eden nesneye sokarak bir nevi gol atmaya çalışmak. Her takımın 3 adamı var. Bu adamların bir yerde, ikisi ise havada uçmaktalar. Havada uçan adamımızdan bir tanesi de rakibimizin tarafında. Aynı şekilde rakibimizden bir adam da bizim sahamızda uçuyor. Yerdeki oyuncular birbirlerinin sahalarına geçebiliyorlar. Ama havadakiler saha değiştiremiyorlar. Paslaşarak bu ortadaki direk üzerindeki nesneye gol atmaya çalışıyoruz. Eğer top bizim sahamızda ekrandan çıkarsa rakibin sahasından tekrar ekrana giriyor. Bu bağlamda ortada bulunan direk tarafından değilde ters taraftan oyuncular paslaşabiliyorlar. Yine topu belli bir süre elimizde tutabiliyoruz. Eğer fazla tutarsak oyun duruyor ve hava atışı diyebileceğimiz bir atışla tekrar başlıyor.

Başlangıçta yine oyunun açılış parçasına dikkat etmenizi öneriyorum. Zira çok akılda kalıcı mükemmel bir parça. Yıllardır hep mırıldanır dururum.

Eğer topla oynanan spor oyunlarını seviyor ve artık bu oyunlarda farklı bir tarz arıyorsanız Hypo Ball’ın tam size göre olduğunu söyleyebilirim. Grafiksel açıdan bariz bir güzelliği var. İyi oynamalar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.