Buggy Boy

Buggy Boy gerçekten çok eğlenceli bir oyun. Oyun yapımcılarının o engin zekaları bu oyunda bir defa daha karşımıza çıkıyor. Bu oyunun bence diğer oyunlardan farklı bir özelliği var. Buggy Boy her yaştan bilgisayar kullanıcısına hitap edebilecek tarzdan bir oyun. Böyle bir sonuç çıkarmamızın nedenleri arasında oyunun oynanabilirlilik ve zorluk seviyesi bakımından kullanıcıyı yormaması ve rekabete açık bir tarzda olmasının çok büyük bir etkisi var.

Buggy Boy aslında tür olarak yarı spor yarı arcade diyebileceğimiz bir oyun. Ama böyle bir spor sadece bilgisayar oyunlarında olabileceği için arcade olarak değerlendirmekte fayda var. Oyunda bir araba kullanıyoruz. Ama kullandığımız araba öyle bildiğimiz binek bir araba değil. Tamamen yapımcılar tarafından icat edilmiş, tek kişilik ve hoplaya hoplaya giden bir araba. Amacımız ise arabamızla karşımıza çıkan engelleri atlatarak mümkün olduğunca çok puan toplamak ve yine mümkün olduğunca çok bölüm geçmek. Aracımızın yer yer iki teker üzerine kalkması hatta engellerin üzerinden atlaması da cabası. İlk bölümde karşımıza çıkan engeller az sayıdayken ilerleyen bölümlerde bu sayı gittikçe artıyor. Tabi sadece engellerden atlamıyoruz. Bunu yaparken karşımıza çıkan puanları topluyor, zaman kapılarından geçerek var olan zamanımıza zaman ekliyoruz. Evet bölüm geçmek için geriye doğru sayan zamanımız tükenmeden bir sonraki bölüme geçmeliyiz.

Oyuna ilk başladığımız zaman bizden seçmemiz istenen 5 adet parkur karşımıza çıkıyor. Bu parkurlar zorluk derecelerine göre sıralanmış durumdalar. Ama açıkçası ben pek bir zorlayıcı öğe göremedim. Oyun bana ilk oynadığımda bir yönüyle kayak sporunu da hatırlattı. Çünkü oyunda bol bol slalom yapıyor, yine kayaktaki gibi puan veya zaman kazanmak için kapıların arasından geçmeye çalışıyoruz.

Bu oyunun ilk olarak Commodore 64 versiyonunu görmüş ve oynamıştım. Herhalde sene yine 1991-1992 falandı. O zaman aldığım zevki oyunu oynayarak tekrar aldım. Oyunu çalıştırmak için Winuae emulatörünü kullanmanız gerekmektedir. Emulator gerekli programlar kısmından indirilebilir. Ayrıca oyunu oynamanız için yine oyuncu.net adresinden indirdiğiniz “ayarlar” dosyasında hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok. Eliniz direksiyonda, gözünüz yolda olsun. İyi oynamalar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.