Hell of Fear

Yine bir Türk yapımı ve yine bir Tayfun Tuna oyunu. Yaptığımız röportajla kendisini biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduğumuz Tayfun, ne zaman oyun yapmaktan sıkılırsa biz de onun oyunlarını incelemeyi o zaman bırakacağımızı söylüyor ve biran önce oyuna geçiyoruz.

Oyunun kısa tanıtımını isterseniz Tayfun Tuna’nın kendi sözleriyle yapalım :

“Haber alınamayan bir uzay üssüne gönderilmiş paralı askersiniz. Yaptığınız her araştırma, geri bildirim ve yok ettiğiniz her tehlike unsuru karşılığında para alacaksınız. Ancak, böyle bir cehennemde size yardımcı olabilecek şeyin para olmadığı kesin.”

Oyunumuz uzay üssünün katları arasında geçen bir macera oyunu. Bunu yaparken karşımıza bazen çeşitli yaratıklar da çıkıyor. Onlarla karşılaşırsanız geri dönüp o katı terk etmeyi de düşünebilirsiniz ancak oyunda bölüm ilerlemek onlarla sürekli savaşmayı levelinizi arttırmayı gerektiriyor. Bu nedenle onları gördüğünüzde saygılı olun çünkü oyun boyunca sürekli beraber olacaksınız. Yaratıklar dışında kapıları açmak için çeşitli anahtarlar da bulabilirsiniz. Size yardımcı olan çeşitli makinalarda mevcut oyunda. Bunların kimisinden işinize yarayacak nesneler satın alabilirken kimisi de para yatırmanıza yarıyor. Bu para yatırma olayına daha sonra tekrar deyineceğim.

Oyundaki kontroller Tayfun’un diğer oyunlarına göre bana daha iyi ve rahat geldi. Sadece kontrol ettiğimiz kahramanımız yürürken ayaklarını biraz daha açabilse daha iyi görünecek. Yaratıklarla aramızda geçen savaş sahneleri yine sıralı ateş etme esasına dayanıyor. Ancak bu sefer 2 seçeneğimiz var. İlki olan normal atışı yaparsak rakibin az bir miktar gücünü götürebiliyoruz. Diğer seçenek olan anormal atış (adı aklıma gelmedi. Bir dakika bir bakayım…evet Advanced yani gelişmiş atakmış) ise rakibin daha fazla gücünü götürüyor ancak bunun yanında bir miktar paramız ve birazda gücümüz gidiyor. Canavarı yendiğimiz zaman bir miktar para ve puan kazanıyoruz. Kaybedersek malum oyun bizim için bitmiş oluyor. Bu nedenle savaşa girmeden gücünüzü kontrol etmenizde fayda var.

Şimdi gelelim deyinmem gereken noktaya. Oyunda para yatırabileceğiniz çeşitli makinalar var demiştim. Ama parayı yatırınca paramızda da herhangi bir azalma olmuyor. Bu durum size oyunu kaydediyormuş hissini verebilir. Ancak ne yazık ki öyle değil. Oyunda kaydetme özelliği yok. Bu para yatırma oyunu biraz daha kolaylaştırmak için yapılmış. Çok paranız varken parayı yatırdığınızda ölürseniz ve oyuna baştan başlamak isterseniz ilk menüden “Draw Money” tuşuna basarak yeni oyuna daha önce yatırdığınız parayla başlayabilirsiniz. Oyunu kaydedemememiz(bu ne demek) bir eksiklik olarak görünse de yapımcının bir bildiği vardır diyerek bu noktayı geçiyoruz.

Sonuç olarak güzel bir yapım. Bir de Türkçe olsaydı daha bir orijinal olurdu kanımca ama gerek konusu gerekse oyunun geçtiği ortamdan dolayı Tayfun’un diğer oyunlarına göre biraz daha hoşuma gitti. Denemeye değer. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.