Giana Sisters

Eski Commodore 64 kullanıcılarının zamanında oynadıkları beli başlı birkaç oyunu vardır. Bu oyunlar sürekli oynanır fakat bunun yanında oynanan oyunlar genelde çabucak sıkan ve kasetleri hemen sağa sola atılan oyunlardır. Giana Sisters Commodore 64 tarihinin en güzel platform oyunu olmasından dolayı C64 kullanıcılarının sürekli halde oynayıp vazgeçemediği platform oyunları arsındaki yerini almıştır.

Giana Sisters tipik bir C64 platform oyunu. Tamamen hayal gücü kullanılarak hazırlanmış bir platformda yine hayal ürünü bir karakteri yönetiyoruz. Daha doğrusu iki karakteri yönetiyoruz. Bu karakterler Giana kardeşler. Oyuna başladığımızda yönettiğimiz karakter bir kız. Ama oyunu oynarken topladığımız puanlar ve aldığımız enerji ve değişik şekillerdeki bonuslar sayesinde erkeğe dönüşüyor. Bu yönüyle de bazı kabiliyetlerimiz daha da artıyor. Oyun oynanabilirlik bakımından kolay hazırlanmışsa da karşımıza çıkan engeller bizi son derece yoruyor. Bir örnek verecek olursak 3. bölümdeki zıplayan pembe sakızın altından geçmek deveye hendek atlatmak kadar zor yapılmış. Bayağı uğraştım oyunu oynarken.

Sesler ve müziklerden pek fazla şeyler beklemek doğru olmaz. Zaten oyunda fazla müzik de yok. Bir platform oyununda işimize yarayacak seslerin dışında da başka sesler olmaz zaten. Oyunun kontrolleri de oldukça basit. Tamamen numpaddeki yön tuşlarını kullanarak oynuyoruz. Ateş etmek içinde Control tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Eğlenceli bir oyun olması bakımından başında bayağı bir vakit harcayacaksınız. Silahınız dolu gücünüz tam olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.