Secrets of Sultan Kanuni

Oldukça uzun bir aradan sonra bilgisayar başına oturup inceleme yazmak zor gelse de yine burada yeni bir oyunla birlikteyiz. Başlamadan önce yaptığı video dopingiyle içimde gaz moleküllerinin oluşmasını sağlayan Arif Dağlı’ya da teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Oyuncu.Net’e girdiniz ve İngilizce-Türkçe sentezi bir oyun ismi gördünüz, merakınıza yenik düşerek hemen üzerine tıklayarak buraya geldiniz. Aslında gerçekten de merak edilecek bir oyun Secrets of Sultan Kanuni. Kısaca oyunun konusuna değinmek gerekirse, bir tekvando hocası olan Ali bir gün rüyasında Kanuni Sultan Süleyman’ı görür. Kanuni Ali’den gömülü olan hazinesini bulmasını ve bunun kötü güçlerin eline geçmesini engellemesini ister. Yüksek görev bilinciyle Ali, yani biz, hemen hazineyi aramaya koyulur ve böylece macera da başlar.

Oyunumuz Fatih Uzun tarafından Adventure Game Studio (AGS) kullanılarak yapılmış. Programın bir özelliği olarak oyunda eski Sierra ya da Lucas Arts adventure larının havasını görmeniz muhtemel. Aynı şeyleri oyundaki bulmacaların kalitesi için de söyleyebiliriz. Gerçekten o oyunlardan aşağı kalır bir yanı yok. Konu olarak kültürümüze yakın bir konunun seçilmesi çekici yanlarından bir tanesi. Oyunlarda Türkçe diyaloglar da sanırım artık oyunların özlenen ve beklenen yanlarından bir tanesi. SoSK bu beklentimizi giderecek ilaç gibi görünüyor.

Bana göre oyunun en büyük eksisi mekanların ve karakterlerin paintte çizilmiş gibi durması. Sadece grafiklerle oynayarak bile çok kaliteli bir oyun haline gelebilecek bir oyun anlayacağınız. Ama bunları söylerken oyunun 2005 çıkışlı olduğunu ve her açıdan çok daha kaliteli 2. versiyonunun da olduğunu söylemem gerekiyor.

Oyun tanıtmaya uzun zaman ara vermenin zorluklarını yaşayarak bu yazıyı da bitiriyorum maalesef. Umarım bu tarz Türk yapımı oyunlardan binlercesini tanıtma fırsatı buluruz. Yeni bir yazıda görüşmek üzere. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.