Genghis Khan 2

Ghenis Khan II yi aldığım zamanı anımsadım da şimdi. 1997’deyiz sanırım. Yer Şişli, Flamingo Bilgisayar. (Bu Cami’yi geçince, Şişli – Kent sinemasına giderken ana caddenin karşısında.) Turuncu Flamingo etiketlerinin üzerinde ki ortalama el yazısıyla yazılmış Ghengis Khan II yazısına bakarken adamın çok keyiflidir gibi açıklamalarını anımsayarak eve doğru gidiyordum.

Eve gelip yükleyince, Tatar & Moğol kültüründe karakterlerin bana danışmanlık yaptığı bir strateji ile karşılaştım. Aslında danışmanlık bir kenara, ticaretiyle olsun, ekonomisiyle olsun, çok farklıydı. Bölgeleri ele geçirmek gerçek bir hazırlık gerektiriyordu. En güzeli de savaşı bizzat kontrol etmek istemezseniz, kendi kendine hesaplayabilmesiydi.

Böylece direk olarak stratejiye yumulup beyninizdeki gri hücreleri deli gibi çalıştırabilir ve beyninizdeki “synaps” lar arasındaki elektriksel akımı en yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz. 🙂

Oyunla ilgili detaylı bir inceleme için tabi ki kapım okuyuculara açık olacaktır. Şunu söyleyebilirim ki “Genghis Khan II” Shogun ile başlayan “Total War” serisinin stratejik yönüne bir ilham kaynağı olmuştur.

Not: Oyunun grafikleri oldukça kaliteli. Yukarıdaki resimler küçültmeden dolayı biraz bozuk görünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.