UFO – Enemy Unknown

DOS oyunlarının en büyük özellikleri sanırım her açıdan ilk olmaları. Öyle oyunlar yapılmış ki zamanında, şimdi bile bu derece orijinal fikirli oyunlara rastlamak çok zor. UFO – Enemy Unknown da bu orijinal oyunlardan birisi. Oyunu X-Com olarak bilenler de olabilir. Her ikisi de doğrudur. Sanırım X-Com oyunun Amerika’daki satış ismidir.

Oyunda dünyaya saldıran uzaylılara karşı koymak için kurulmuş gizli bir birliği yönetiyoruz. Tüm ülkeler her ay gizli örgütümüze onları uzaylılardan koruduğumuz ölçüde ödenek ayırıyorlar. Tabi onları bu konuda memnun edemezsek alacağımız para da kesiliyor. Dünyaya gelen uzay gemileriyle 2 şekilde savaşabiliyoruz. İstersek onları havada karşılıyor ve hızlı uçaklarımızla onları düşürebiliyoruz. İstersek de yere inen uzay gemilerine karşı o bölgeye daha büyük ve mürettebatlı bir gemi göndererek onlarla yerde savaşabiliyoruz ki zaten oyunun en heyecanlı ve zor bölümleri de burada başlıyoruz. Savaşlar turn-based yani sırayla oluyor. Önce biz adamlarımızı hareket ettiriyoruz daha sonra da onların hamlelerini izliyoruz. Bütün uzaylıları etkisiz hale getirince operasyonu başarıyla tamamlamış olarak üssümüze dönüyoruz.

Zamanla gezegenimize gelen uzaylılar da güçleneceğinden bizim de yeni araştırmalar yaparak teknolojimizi geliştirerek onlarla mücadele edebilecek seviyeye gelmemiz gerekiyor. Sürekli yeni silahlar alarak takımımızı geliştirmeli, ölen askerlerimizin yerine yenilerini alarak her zaman savaşa hazır durumda olmalıyız. Üssümüze de çeşitli savunma sistemleri kurarak uzaylıların saldırılarına karşı koyabilecek hale getirmeliyiz.

Her ne kadar anlatılması kısa sürse de oyun oldukça zor. Birkaç kere tüm mürettebatı kaybetmeden oyun öğrenilemiyor maalesef. Bir de savaşmak için gittiğimizde neyle karşılaşacağımızı bilmediğimizden çoğu zaman güçlü düşmana karşı hazırlıksız yakalanabiliyoruz. Böyle bir durumda geminize binip arkanıza bakmadan kaçmanızı öneririm.

Oyunun Windows versiyonu da bulunmasına rağmen bu DOS versiyonu daha da ilginizi çekecektir. DOSBox programıyla hiçbir sorun yaşamadan oyunu oynayabilirsiniz. Ne de olsa bu zamanda DOSBox sizin gibi dos oyunu severlerin en yakın dostu.

Oyun aslında tam anlamıyla anlatılamayacak kadar geniş. Oyunu oynayarak bunları kendiniz keşfetmeniz oyuna alışmanız açısından da yararlı olacaktır. Bu oyunla iyi vakit geçireceğinize eminim. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.