LHX

Electronic Arts firması deyince çoğunuz hemen Need For Speed serisini hatırlayacaktır. EA henüz cd oyunlarının olmadığı dönemlerde tabii ki boş durmuyordu. Neler mi yapıyordu? İşte belki de EA’nin dos oyunları tarihinde kendi adına yapmış olduğu en iyi helikopter simulasyonu. LHX Attack Chopper.

Adından da anlaşıldığı gibi LHX bir saldırı helikopteri. Hem de öyle böyle bir helikopter değil. Bayağı gelişmiş özellikleri var. Ama ne yazık ki tamamen deneysel amaçlar için 1-2 adet üretilen bir araç olmaktan öteye geçemedi. LHX projesi 1980’li yılların sonunda Amerika’da gündeme gelmiş olsa bile hiçbir zaman gerçek bir muharebede kullanılmadı. Helikopterin kullanım amacı sadece deneysel nitelikte oldu ve peşinden üretilecek olan çeşitli yeni nesil helikopterlere ilham kaynağı olmaktan öteye geçemedi.

Evet bu kadar bilgiden sonra gelelim oyuna. Oyunu ilk çalıştırdığımızda görevlerimizde kullanılmak ve kaydımızın tutulması amacıyla ismimizi yazıyoruz. Daha sonra ise karşımıza görev yerimizi seçeceğimiz dünya haritası geliyor. Libya, Batı Almanya ve Vietnam’dan birini görev bölgemiz olarak seçiyoruz. “+” ve “-“ tuşlarını kullanarak zorluk ayarlarını yapabiliriz. Zorluk ayarlarımız 5 kademeli. Enter’a basıp bu ekranı da geçtikten sonra bu sefer karşımıza görevimizin türünü belirleyeceğimiz ekran çıkıyor. Burada içinde serbestçe uçabildiğimiz bir görevin de bulunduğu 12 adet görev seçeneği çıkıyor. Her seçenekte ayrı bir görev bizi bekliyor. Bunlar içinde eskortluk yapmak, destek sağlamak, konvoy bombalamak gibi görevler var.

Seçtiğimiz görev türüne göre bir sonraki ekranda bize görev hakkında kısa bir brifing veriliyor ve neler yapacağımız anlatılıyor. Bu ekranı da geçtikten sonra sıra geldi helikopter seçimine. Oyunumuzun adı her ne kadar LHX olsa bile seçebileceğimiz dört adet helikopter mevcut. Bunlar Apache, Black Hawk, LHX ve Osprey. Görevimiz itibariyle bize en uygun olanını seçeceğiz. Ama burada Apache ve LHX avcı helikopter statüsünde olduğu için diğerlerinden daha çok işimize yarayacaktır.

Helikopterimizi de seçtikten sonra sıra geldi silahlarımızı seçmeye. Belirlediğimiz helikoptere göre en uygun silahlar bu ekranda karşımıza çıkıyor. Yön tuşlarıyla silah belirliyor, spacebar ile de silahımızı seçiyoruz. Enter’a basıp bir sonraki ekrana geldiğimiz de ise karşımıza artık görevimizi yapacağımız bölgenin haritası geliyor. Bir enter daha ve işte kokpitteyiz.

Helikopterimizin kullanımı gayet basit. Yön tuşlarıyla aracımıza yön veriyoruz. Spacebar ateş etmeye yarıyor. 1-6 arası tuşlar ise aracımızın gücünü arttırıp azaltmaya yarıyor. Gücü arttırınca araç kendisi havalanıyor. “F takım” tuşlarıyla da kamera açılarını değiştirebiliyoruz.

LHX projesi her ne kadar tam anlamıyla hayata geçirilemese de oyunu sayesinde nasıl güçlü bir avcı helikopteri olduğunu bize gösterdi. EA gibi uyanık bir firmadan da böyle bir hareket beklenirdi. Helikopter daha piyasaya çıkmadan oyununun yapılması. Aslında bilgisayar oyunları sektörü böyle oyunlarla dolu. Aklıma gelenler arasında JSF (Joint Strike Fighter) ve Comanche gibi oyunlar var. Hepinize iyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.