Dasboot

Efendiler! Bu oyunu karanlık bir odada tek başınıza oynayın. O zaman oyunun size yaşattığı gerçeklik kat kat artacak ve kendinizi gerçekten bir denizaltının makine dairesinde veya kontrol odasındaymış gibi hissedeceksiniz.

AC 539 II. Mofal Wentorius

Bir büyüğümüzün tarih sayfalarından günümüze kadar gelen bir sözüyle başladık tanıtımımıza. Evet oyunumuzun adı Dasboot. Bir denizaltı simulasyonu.Belki de DOS tarihindeki ilk denizaltı simulasyonu. Oyunumuz II. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Eğer DosBox kullanırsanız ses olarak speaker yerine mididen faydalanabiliriz. Oyuna başladığımızda karşımıza gelen menüden çeşitli yerlere ulaşıyoruz. Bunlar arasında oyun ayarları, high score tablosu gibi seçenekler mevcut. Demonstration’da bilgisayarın nasıl oynadığını izleyebiliyoruz. Action’ı seçersek oyuna başlamak için bir sonraki ekrana geçiyoruz. Actiondan sonraki ekranda Baltic Training ile bir antreman, Missions seçeneği ile de direk görev seçeneğine ulaşabiliyoruz. Daha sonraki ekranda oyunun zorluk seviyesini ayarlıyoruz. Sonra da aracımızın modelini belirliyoruz.

Bir sonraki menüde ise görev yapacağımız bölgeyi seçiyoruz. Burada karşımıza 5 adet bölge çıkıyor. Nedir bunlar? Norveç(Fyord), Gibraltar (Cebelitarık), Arctic (Kutup), Kuzey Atlantik ve Biscay Körfezi. Hangisini seçersek seçelim kendimizi gerçek bir mücadele de bulacağımız kesin.

Göreve başladığımız kendimizi bir anda denizaltımızın güvertesinde buluyoruz. İlk önce aşağıdaki seçeneklerden “order”a tıklayıp görevimiz ile ilgili ayrıntılı bilgiyi öğrenmemiz her zaman için daha iyi olacaktır. Aynı seçeneklerde bulunan “map” ile de harita üzerinde kendimizi ve düşmanlarımızı görebiliriz. “Control Room” ile denizaltımızın kontrol odasına girebiliriz. Buradan yüzeyde mi yoksa denizin altında mı hareket edeceğimizi belirliyoruz. Makine dairesinde deniz altımızın nasıl çalıştığını görebiliriz. Yine su altındayken periskopla düşmanlarımızı gözleyebiliyoruz. Aynı şeyi su üstünde ise dürbünümüzle (Binocs) yapabiliyoruz. “Deck Gun” ile güverte silahımızı kullanıyoruz. Üzerimize gelen uçakları bu yolla düşürmeye çalışıyoruz.

Oyun yön tuşları ile oynanıyor. Ateş etmek için yine yön tuşları ve spacebar’ı kullanıyoruz. Dikkat etmemiz gerek nokta ise denizlatımızı yüzeydeyken sadece “Conn” denilen kontrol merkezinden kullanabilmemiz. Hızımızı “+” ve “-“ tuşlarıyla ayarlıyoruz.

Suyun üzerindeyken bize saldıran uçaklardan, suyun altındayken de sualtı mayınlarından ve düşman denizaltılarından kendimizi koruyup görevi bitirmeye çalışıyoruz. Görevler bizi bayağı zorlayacak seviyede. Ben şahsen su altındayken periskopla bakıp yüzeydeki düşman gemilerini vurmayı çok seviyordum. Burada dikkat edilecek nokta ise hareket halindeki gemileri vurmak için biraz öne nişan alıp torpidomuzu ateşlemek. İyi oyunlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.