Cycles

Oyun dünyasında, zamanının en iyi simulasyonlarını yapan firma olan Accolade’in bir oyunuyla karşınızdayız. Oyunumuz bir motorsiklet simulasyonu.

Yazılarımda hep söylediğim bir cümleyi tekrarlayacağım, sizi yine fazla benzeri olmayan güzel oyunlardan biriyle tanıştırıyorum. Bir motorsiklet simulasyonu, hem de dos zamanlarında yapılmış. Size 1989 desem umarım şaşırmazsınız. Her neyse oyunumuza çalıştıdığımızda menüde bazı seçenekler yer alıyor. Bunlar pratik, tek yarış ve şampiona. Bunların altında zorluk seçimi, daha altta da ismimizi ve istediğimiz tur sayısını yazabileceğimiz alanlar mevcut. Her oyunda olduğu gibi birz pratik yapmakta fayda var. Pratik yaparsak istediğimiz yolda tek başımıza tur atıyoruz. Her üç yarış seçeneğinde de yarışa başlamadan önce yarışacağımız sınıfı seçiyoruz. 125CC, 250CC ve 500CC olmak üzere üç kategori mevcut. Tabii ki amaç pistlerde yarışmak olduğundan en hızlı olan 500CC’yi seçmekte fayda var. Tek yarış seçeneğinde ise istediğimiz bir pistte sıralama turlarıyla birlikte diğer yarışçılarla yarışıyoruz. Şampiyonada ise baştan başlayarak bütün pistlerde sırayla yarışıyoruz. Sıralama turlarıyla birlikte tabii ki.

Oyun yön tuşlarıyla oynanıyor. Moturu kullanmanın sizi fazla zorlayacağını sanmıyorum. Bu açıdan güzel bir oyun. Oyunda bildiğimiz fizik kuralları geçerli. Dönemeçlerde hıa-z kesmezsek savruluyoruz. Pist dışına çıkmak bizi oldukça yavaşlatıyor. Oyunda bir de ön kaldırma olması lazım ama tüm aramalarıma rağmen bulamadım. İlk oynadığımda (arkadaşımın PC’sinde yıl:1992) bu ön kaldırma olayını bolca kullanırdık. Oyuna başka bir zevk katıyordu.

Oyundaki sesler klasik Accolade simulasyonlarındaki sesler. Örneğin Test Drive 2 ile baya benzer yanları var. Motorun gaza basarken ve dururken çıkardığı sesler hiç değiştirilmeden bu oyunda da kullanılmış. Menülerde çalan midi müzikler de oldukça güzel. Bunlar da klasik yarış oyunu müzikleri.

Sonuç olarak pek eşi bulunmayan arşivlik bir oyun. Motorsiklet simulasyonlarının bir de dos versiyonunu deneyin bakalım. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.