Choplifter

Choplifter, her C64’çünün mutlaka hatırladığı klasiklerden biridir. Ayrıca pek çok oyuna da fikir babalığı etmiş, “Choplifter tipi” diye bir tanımlamanın doğmasına sebep olmuştur. Genç arkadaşlarımızın çok karşılaştığı helikopterle adam kurtarma oyunlarının atası işte bu oyun.

Amacımız dört binadaki esirleri kurtarıp üsse bırakmak. İlk kalkışımızda binalardan birinin kapısı zaten kırılmış oluyor, ama diğer esirleri dışarı çıkarmak için dikkatli bir şekilde kapıları siz patlatmalısınız. Helikopterin yönünü değiştirmek için ateşe kısa bir süre basılı tutun, kendi dönecektir.

Her 16 esir kurtarışınızda işler daha zorlaşmaya başlıyor. Önce sadece yerdeki tanklarla savaşıyorsunuz. İkinci sortide buna savaş uçağı ekleniyor. Savaş uçağı sizi vurmasa bile yerdeki sivilleri bombalayabiliyor, o yüzden biraz can sıkıcı. Üçüncü sortinizde küçük kırmızı bir uzay gemisi de size saldıranlar arasına katılıyor. Son sortide bu antenli gemi size ateş de ediyor.

Toplam 64 tane esir var. Helikopteriniz 16 kişi alabiliyor, bu yüzden helikopter dolunca üsse geri dönün. Adamlar siz piste inince tek tek üsse girecek. Siz giderken de arkanızdan el sallayarak yolcu edecekler. Eh kolay mı, canınızı riske attınız adamları kurtarmak için. Yalnız helikopteri tümden doldurmak zorunda değilsiniz çünkü helikopteriniz düşerse içindeki kurtulanlar da ölüyor. Bu yüzden sürekli üsse gidip gelmek daha mantıklı olacaktır. 64 kişinin hepsini kurtardığınızda “Congratulations!” yazıyor, bu da işin sonu.

Choplifter çok gelişmiş ya da kaliteli değil, ama çok eğlenceli bir oyun. Fazla yorulmadan eğlenceli vakit geçirmek isteyenlere tavsiye ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.