Beach Head

US Gold firmasının bir diğer çalışması olan Beach Head’de, bir kumsala çıkarma yapıp düşman topçu bataryasını susturmaya çalışan bir donanmanın komutanısınız. Önce mayın tarlasından gemilerinizi geçirecek, sonra büyük bir donanmayla savaşa tutuşacak ve en sonunda sahile çıkarma yapıp tankınızla hedefi yok etmeye çalışacaksınız.

Oyuna zorluk seviyenizi ve oyuncu sayısını belirleyerek başlıyorsunuz ve savaş haritamız açılıyor. Bizim donanmamız sağ üst köşede. Amaç sahile çıkartma yapmak. Fakat bu iş için direk önünüzdeki girişten körfeze girerseniz çıkış arkanızdan kapanıyor ve savaşta donanmanızı kaybediyorsunuz. Bu yüzden soldaki tünel girişine yönelin.

Gemilerinizi mayınlara çarpmadan ve lazerlere yakalanmadan bir uçtan diğer uca geçirin. Pek zor değil gibi duruyor ama aldanmayın çünkü gemiler geri hareket etmiyor, yani yanlış hamlenin hiç affı yok. Çok gemi kaybetmemeye de gayret edin, çünkü oyunun sonuna kadar sahip olduğunuz tüm haklar onlar.

Burayı atlattıktan sonra kumsala yönelin. Yaklaştığınızda düşman donanması peşinize takılacak. Kaçmakla uğraşmayın er geç yakalanıyorsunuz, bir an önce savaşa tutuşun. Şimdi karşınızda görkemli bir düşman donanması var, oldukça hoş bir manzara. Bir süre 40mm’lik silahla düşman uçağı avlayacaksınız. Sürekli mermi yakmayın çünkü doldurma süresi giderek uzamaya başlıyor ve atışlarınız seyrekleşiyor. Yeterince uçak avladıktan sonra sıra gemileri batırmaya gelecek. Uçak gemisi hareket edip kaçmaya çalışıyor, bu yüzden ilk ona nişan alın. Batmaları için tek mermi çarpması yeterli, o yüzden bir kez ayarı tutturduğunuzda o gemiyi kolayca saf dışı bırakacaksınız. Tüm bunları yaparken elinizden geldiğince hızlı olun çünkü sürekli gemi kaybediyorsunuz. Gemileri temizledikten sonra kumsala ilerleyin ve çıkarma yapın.

Şimdi kalan 4 geminizden tanklarınız sahile çıktılar. Bunlarla kumsalda ilerlemeye başlayın. Duvarlara ve yarıklara düşmeden önünüze çıkan tankları ve topçu yuvalarını yok edin, son köprüden geçtiğinizde ana hedefiniz sizi bekliyor olacak: Tepenin üzerine konuşlandırılmış dev bir kundağı motorlu top. (Oyun bu silahın kalibresini vermemiş, ama biz 380mm’lik diyelim ki oyundan daha çok zevk alalım değil mi?)

Bu silahın zırhını delmek faydasız, o yüzden tepenin altındaki pencerelerden beyaz olanını vurun. Siz vurduğunuzda başka bir pencere beyaz olacak. Bu arada top size doğru yavaş yavaş dönecek, nişan alacak… ve bom! Yazık ki ilk varan tank ile burayı yok etmek imkansız, bu yüzden birkaç kez kömür olacağız. Bu stresli kısmı da atlatıp tüm pencereleri vurduğunuzda silah havaya uçuyor, ve düşman teslim oluyor.

Beach Head grafik olarak çok yüksek kaliteye sahip olmayan, fakat konusu ve zevki ile fazlasıyla tatmin edici bir oyun. C64’te savaş oyunu tutkunları kesinlikle kaçırmasın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.