Boulder Dash

Boulder Dash Commodore 64’ün tartışmasız en meşhur oyunu, ve kendisinden sonra sayısız elmas toplama oyununa ilham kaynağı olmuş bir klasiktir.

Oyundaki temel amacımız, haritadaki tüm elmasları toplamak ve topladıktan sonra beliren çıkış noktasına ulaşmak. Bunu yaparken taşların kafamıza düşmemesine ve kelebeklerle kare şeklindeki yaratıklara değmemeye gayret edeceğiz.

Geri kalan her şey bizim zekâmıza ve yeteneğimize kalmış. Yani yaratıklara çeşitli tuzaklar kurup taşları kafalarına düşürmelisiniz ama nasıl? Hangi kayayı oynatırsanız başınıza ne iş alacaksınız? Bunları keşfetmek sizin işiniz, ben de size oyundaki özellikleri anlatacağım.

Kare şeklindeki yaratıklar patlayınca sadece etraflarını yok ederler, ama kelebekler elmasa çevirirler. Oyunun pek çok seviyesi bu kelebekler üzerine kurulmuştur. J ve M haritalarında ise giderek yayılan yeşil bir yaratıkla karşılaşacaksınız, sürekli bölündüğü için ben ona bakteri diyorum. Bu bakteriye temas eden yaratık direk patlıyor. M haritasında bu yaratığa pek çok kelebek yollamak zorundasınız. Ayrıca bu yaratığın etrafını taşla kapatırsanız bölünecek yeri kalmayınca elmasa dönüşüyor. J haritasında da bu yolu tercih etmelisiniz. Ama hiç sınırlamazsanız bir süre sonra bölünmesi korkunç bir hıza ulaşıyor ve tümden taşa dönüşüp her yeri tıkayabiliyor.

Bir ilginç olay da, üzerine düşen taşları elmasa çeviren duvarlar olması, ki ben bunlara ışıltılı duvar diyordum. Bu duvarların altını oyduktan sonra üstlerine taş düşürdüğünüzde bir süre ışıldamaya başlıyorlar, ve onlar ışıldamayı bırakana kadar üstlerine taş atıp elmas’a çeviriyorsunuz.

Size bir de, işinizi epey kolaylaştıracak usta taktiği vereyim: Yaratıklar alanda başıboş değil periyodik olarak geziniyorlar. Ve hangi yöne doğru ilerlemeye çalıştıklarını gözünüze kestirdiğinizde, o geçtikleri yere çabucak bir gedik açarak onları ufacık bir bölgede sürekli dönüp duracak duruma getirebilirsiniz. Örneğin hiç taş olmadan en az 5 tane yaratığı ortama salmak zorunda olduğunuz E haritasını bu taktikle hiç zorlanmadan (ve çok değerli bonus elmaslarını da toplayarak) geçebilirsiniz.

Oyunun 5 zorluk seviyesi var ve her zorluk seviyesinde sizi bambaşka haritalar bekliyor! Yani bu ufak oyunun sizi belki günlerce oyalayacak kadar haritası var. Her bir haritası hatırlanmaya değer, zor ve zevkli tasarlanmış.

Boulder Dash her eski kurt’un hafızasında yer etmiş unutulmaz bir efsanedir, siz de kesinlikle görmeden, oynamadan geçmeyin.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.