Battleships

Battleships aslında hepimizin Türkçe adıyla “Amiral Battı” olarak bildiği oyun. Battleships oyunu her ne kadar ana hatlarıyla Amiral Battı oyununa benzese de ufak ve de oyunu daha güzel hale getirmiş birkaç farklılığı var. Oyunu hem bilgisayara karşı hem de iki kişi karşılıklı olarak oynayabiliyoruz. Bildiğimiz Amiral Battı oyunundan ne gibi farkları var bunları oyunu anlatarak inceleyelim:

Oyuna başlarken bilgisayar bizden mevcut olan 5 adet gemimizi oyun tahtasına yerleştirmemizi istiyor. Gemimizi yerleştirdikten ve bilgisayarda kendi gemilerini yerleştirdikten sonra oyun başlıyor. (*)Oyuna başlarken 25 adet atış hakkımız var. Eğer atış sırası bizdeyse biz bu 25 atış hakkımızı bir defada kullanıyoruz. Atış hakkımız bittikten sonra ekrana çıkan gemiden atılan top animasyonu ile birlikte atışlarımızın ne kadar isabetli olup olmadığını görüyoruz. İsabetli atışlarımızı izlediğimiz animasyonda patlama olarak görebiliyoruz. (*)Animasyon bittikten sonra tekrar oyun tahtasını görüyoruz. Oyun tahtasında da isabetli atışlarımız siyah, ıska atışlarımız da yeşil gözüküyor.

Daha sonra sıra bilgisayara geliyor ve o da 25 atış hakkını kullanıyor. Yukarıda anlattığım olaylar bilgisayar için de gerçekleşiyor. (*)Eğer kullandığımız 25 atış içerisinde bilgisayarın herhangi bir gemisini batırdıysak; bilgisayarın atış hakkı otomatik olarak 20’ye düşüyor. Yani her gemi kaybediş 5 adet atış eksiltiyor.

Bildiğimiz Amiral Battı oyunu fazla ayrıntıya gerek olmadan oynanabilecek bir oyun. Ama Battleships’de bu oyunu keyifli kılmak için biraz çaba harcanmış gibi görünüyor. Oyunda fazla sese ihtiyaç olmamasına rağmen bomba efektleri ve atışlarımızın isabet oranını izlediğimiz andaki gerilim müziği bayağı bir etkili olmuş. İyi oynamalar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.