Arkanoid

Eskiden oyun yapımcıları çok iyi grafikleri olan, gerçeğe yaklaşan seslere sahip, bunun kaçınılmaz sonucu olan büyük boyutlu oyunlar meydana getirmezlerdi. Bunlar hep ikinci planda olan şeylerdi. Ön planda oynayan kişinin oyundan alacağı zevk yer alıyordu. Bu nedenledir ki şimdilerde efsane olarak kabul ettiğimiz oyunlar keşfediyorlardı. Keşif diyorum çünkü şimdiki gibi birbirinin aynısı olan, sadece daha kaliteli grafik ve sesler koyarak aynı oyunun yeni versiyonlarını satmıyorlardı. Mesela tetris. Sadece çizgilerden oluşuyordu ama başında saatlerimizi, hatta günlerimizi geçirebiliyorduk. Oyunumuzda bu efsanelerden bir tanesi. Basit yapıda ancak alınan zevk her zaman üst seviyede.

Oyunumuzun şimdiye kadar yapılmış, amacı insanları eğlendirmek olan tüm elektronik aletlerde bir versiyonu bulunduğundan bilmeyeniniz yoktur sanırım. Kısaca anlatmak gerekirse oyunda kontrol ettiğimiz bir tahta, bir adet top ve değişik renklerde bloklardan oluşuyor. Amacımız topu aşağıya kaçırmadan üstümüzdeki bütün blokları temizlemek. Bu blokların bazılarından aşağıya değişik renklerde nesneler düşebiliyor. Her değişik renkteki nesne yönettiğimiz tahtaya değişik bir özellik katıyor. Oyunun eğlencesini bozmamak hangi rengin ne anlama geldiğini söylemiyorum. Ama ne özellikler olduğunu söyleyebilirim. Bazen tahtamız büyüyor, bazen küçülüyor, bazen ateş eder halde geliyor. Bazende zıplayan top sayısında artış olabiliyor. Bunların hepsi yukarıdan süşen nesnelerin içinde saklı.

Özellikle oyundaki High Score tablosu arkadaşlarınızla aranızda büyük bir rekabetin oluşmasına neden olacak. Bu tür oyunlarda en önemli bölümde burasıdır zaten. İsminizi en yukarıda görmek insana inanılmaz bir haz verir.

Sonraki yıllarda oyunun başka isimlerle daha gelişmişleri çıksa da en iyisi ilki diyerek yazıyı bitiriyor ve hepinize iyi oyunlar diyorum…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.