Alley Cat

Oldukça eski bir oyun var karşınızda. Eminim benim gibi bilgisayarla 90’ların başında bilgisayar ile tanışanlardan bu oyunu oynamayan yoktur. Oyun küçük ve çok basit. Zaten onu eğlenceli yapan da bu sanırım.

Oyunda bir kediyi yönetiyoruz. Pencerelerden evlere girerek çeşitli kedice haylazlıklar yaparak puan kazanıyoruz. Önce çöp tenekelerinin üzerine oradan da çamaşır iplerine zıplıyoruz. Burada da yapmamız gereken açık pencereyi yakalayıp evden içeri dalmak. Yakalamak diyorum çünkü açık olan pencere sürekli değişiyor. Burada kafanıza bilimum ev eşyalarından birini yememeye dikkat etmeniz gerekiyor. Kimse kafasına bir ütü yiyerek aşağı düşmek istemez sanırım. Evlerden birine girdiğimizde karşımıza değişik bölümler çıkıyor. buradaki amacımız da tabii ki en yüksek puanı alarak evi terk etmek. Evde bazen kafesi kırıp kuşu yememiz gerekirken, bazen de dev peynirin içinden bakan fareleri yakalamamız gerekebiliyor. Bir de aşağıda sürekli bizi süpürmeye çalışan sevgili süpürge dostumuz oluyor. Ondan darbe yedikçe cama doğru sürükleniyoruz. Bazen de bizi camdan atıyor tabii ki. Ayrıca bazı evlerdeki köpekleri de unutmamak lazım. Bunlara yakalandığımız zaman da bir hakkımızı kaybediyoruz. Bu köpeklerden dışarıda çöp tenekelerinin yanında dolaşanlar da var. Onlara da dikkat.

İçeri girmeye çalıştığımız zamlarda bazen bir kedi resmi de belirebiliyor. Bunu gördüğümüz camdan içeri girdiğimizde özel bir bölüm karşımıza çıkıyor. Hediyemizi alarak en üst kattaki kedinin yanına gitmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de aralardaki kedilere yakalanmamamız gerekiyor doğal olarak. En üstte ulaştığımızda bir aşk sahnesine şahit oluyoruz ve ekstra puan kazanabiliyoruz. Bunu yaptıktan sonra da ilk ekrandaki çöp tenekeleri değişiyor ve iplerdeki tutunabileceğimiz çamaşır sayısı azalıyor. Oyun biraz daha zorlaşıyor yani bir nevi bölüm geçmiş sayılıyoruz.

Oyun biraz eski olduğundan grafik ve ses olarak pek bir şey bekleyemiyoruz. Mor ağırlıklı bir ekranda ve speakerdan gelen düşük kaliteli bir müzik eşliğinde oynuyoruz. Ama ancak bunlar bize nostaljiyi tam anlamıyla yaşatabiliyor.

Sonuç olarak hemen hemen benimle yaşıt bir oyun olmasına rağmen eskilerin bu işlerden ne kadar iyi anladığını gösterecek kadar başarılı bir oyun. Eskiye dönmek için birebir. Hepinize iyi oyunlar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.